اختصاصی؛

دکتر مصدق و یارانش، علیرغم فقدان حضورشان در زمانه فعلی، و حتی جفایی که در خصوص ممنوعیت به کارگیری نامشان برای نامگذاری خیابان ها می شود، در قلوب میلیون ها ایرانی وطن پرست، ماندگار و جاودانه اند.

 

به گزارش صبح ما، امروز دقیقا ۷۰ سال از کودتای۲۸ مرداد سال ۳۲ می گذرد و با اینکه دیگر نه از «تاک» نشانی باقی مانده، نه از «تاک نشان»، ولی به نظر می رسد که این «کودتا» به حدی برای مردم ایران مهم بوده که اغلب آنها را در روزهای پایانی مرداد هرسال، ناخودآگاه به یاد بزرگمرد عرصه دانش و سیاست، محمد مصدق می اندازد.

حال اگر بخواهیم به سرنوشت عوامل خارجی و داخلی کودتا نگاهی بیندازیم، می بینیم که آیزن هاور، (سی و چهارمین رئیس جمهور آمریکا)، ۱۵ سال پس از کودتا یعنی در سال ۱۳۴۷ درگذشته است. آلن دالس، (پنجمین رئیس سازمان سیا) نیز، ۷ سال پس از کودتا در سال ۱۳۳۹ دنیا را ترک نموده و کرمیت روزولت، (رئیس بخش خاورمیانه سازمان امنیت داخلی آمریکا) که فرمانده عملیات کودتا بود، در سال ۱۳۶۹ فوت کرده است.

از سوی دیگر، چرچیل، (نخست وزیر وقت انگلستان) هم در سال ۱۳۴۸ تسلیم مرگ شده و آنتونی ایدن که وزیر امور خارجه انگلیس در زمان کودتا بوده، در سال ۱۳۵۵ به خاطره ها پیوسته است. همچنین الکساندر سین کلر، (رئیس سازمان اطلاعات مخفی انگلیس) نیز در سال ۱۳۵۵ وفات کرده است.

سرنوشت عوامل داخلی کودتا هم چندان جالب نبوده است؛ محمدرضا پهلوی(شاه مغرور پیشین) در سال ۵۹ در غربت و تبعید درگذشت. فضل الله زاهدی، (نخست وزیر کودتا) در سال ۱۳۴۲در ژنو تسلیم عزرائیل شد. نعمت الله نصیری، (رئیس شهربانی و رئیس ساواک در سالهای بعد) در بهمن ۵۷، به دلیل جنایت هایش اعدام شد و شعبان جعفری، معروف به (شعبون بی مخ) هم که با وقوع انقلاب ۵۷ از ایران رفت، در ۲۸ مرداد سال ۱۳۸۵، درست در سالروز اقدامات ننگینش، در کالیفرنیا درگذشت.

در خصوص قربانیان نجیب کودتا هم باید گفت که محمد مصدق، (نخست وزیر) پس از یک دوره طولانی حصر در اسفند ۱۳۴۵ جان به جان آفرین تسلیم کرد. غلامحسین صدیقی، (وزیر پست دولت اول و وزیر کشور دولت دوم مصدق) نیز در سال ۷۱ و تیمسار محمدتقی ریاحی، (رئیس ستاد ارتش دولت مصدق و خنثی کننده کودتای اولیه علیه او) در سال ۶۷ درگذشتند. شادروان حسین فاطمی، (وزیر امور خارجه مصدق و یکی از اصلی ترین یاران او) نیز، ۱۹ آبان ۱۳۳۳ توسط عوامل رژیم شاه تیرباران شد.

در نتیجه، با اینکه مرگ، فصل مشترک همه عوامل دخیل در این کودتا (از طراحان و مجریان و قربانیان آن) بوده است، اما چه زیبا گفت دکتر علی شریعتی که «گروهی از انسان ها، وقتی هستند هستند، وقتی نیستند هم هستند! آدمهای معتبر و با شخصیتی که در بودنشان سرشار از حضورند و در نبودنشان هم تاثیرشان را می گذارند. کسانی که هماره به خاطر ما می‌مانند. دوستشان داریم و برایشان ارزش و احترام قائلیم.»

دکتر مصدق و یارانش در زمره همین اشخاص بودند که علیرغم فقدان حضورشان در زمانه فعلی، و حتی جفایی که در خصوص ممنوعیت به کارگیری نامشان برای نامگذاری خیابان ها می شود، در قلوب میلیون ها ایرانی وطن پرست، ماندگار و جاودانه اند. آنها نشان دادند که می توان سیاست مدار بود اما هرگز مردم را رها نکرد و می توان سیاست ورزی کرد اما اخلاق را زیرپا نگذاشت. می توان نخست وزیر یک شاه خودرأی بود، اما منافع ملی را قربانی نکرد.