برآوردی که ۲‌ماه قبل صورت گرفته، نشان می‌دهد بین ۴۰تا ۵۵درصد جمعیت کشور چه با علامت و چه بدون علامت مبتلا شده‌اند، البته این عدد بدون درنظر گرفتن ابتلای مجدد آنهاست.

 

فرید نجفی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در پاسخ به سؤال رئیس‌جمهوری مبنی بر اینکه آیا برآوردی علمی از اینکه چند ایرانی تا‌کنون با علامت و بدون علامت مبتلا به کووید-۱۹شده‌اند وجود دارد؟ توضیح داد:« به یکی از دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور ماموریت دادیم تا برآورد کند چند نفر ایرانی تا‌کنون مبتلا به کووید-۱۹شده‌اند. برآوردی که ۲‌ماه قبل صورت گرفته، نشان می‌دهد بین ۴۰تا ۵۵درصد جمعیت کشور چه با علامت و چه بدون علامت مبتلا شده‌اند، البته این عدد بدون درنظر گرفتن ابتلای مجدد آنهاست.

این آمار براساس مدل‌های اپیدمیولوژی به‌دست آمد، بنابراین دقت این مدل‌ها بستگی به ورودی‌هایی دارد که وارد بررسی می‌شود. هر قدر اطلاعات دقیق‌تر باشد، مدل هم دقیق‌تر خواهد بود. با این همه اطلاعات درباره   کووید-۱۹در هیچ جای دنیا دقیق نیست.» صدور مجوز برای تولید و صادرات داروهای کمکی درمان کرونا، موضوع دیگری بود که در این جلسه از سوی محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو مطرح شد. او گفت:« تاکنون برای ۱۶داروی طبیعی که براساس ادعای ما به درمان کرونا کمک می‌کنند، مجوز صادرات داده شده. ایران نخستین کشوری بود که در اسفند سال ۹۸مطرح کرد که کورتون می‌تواند در درمان کرونا مؤثر باشد. با گذشت ۸‌ماه از ادعای ما، دنیا به این نتیجه رسید که دگزامتازون را به‌عنوان داروی مؤثر درنظر بگیرد.»