«احمد جاوید»، عضو شورای ولایتی بدخشان به همکاران ما گفته است که اوضاع متأسفانه خوب نیست. وی گفت که از ۲۸ منطقه بدخشان به‌جز یک منطقه، همه تحت کنترل طالبان قرارگرفته است، درحالی‌که فیض‌آباد، مرکز این ولایت، توسط این گروه محاصره‌شده است.

 

به گزارش گروه بین‌الملل صبح ما به نقل از واشنگتن‌پست، طالبان در حال پیشروی است. آن‌ها در چند روز گذشته مجموعه مناطقی در شمال افغانستان را گرفتند. بیش از هزار سرباز دولتی این کشور روز دوشنبه از استان مرزی بدخشان به تاجیکستان به گریختند. این فرار به تاجیکستان سومین موج از این قبیل فرارها تنها در سه روز اخیر و پنجمین موج در دو هفته در این منطقه بود که دو دهه پیش سنگر اصلی مقاومت ضد طالبان بشمار می‌رفت.
مناطق مرزی شمال افغانستان نشانه نگران‌کننده‌ای از اتفاقات آینده است. «امام علی رحمان»، رئیس‌جمهور تاجیکستان دستور اعزام حدود ۲۰ هزار نیرو ذخیره به مرز را صادر کرده است، درحالی‌که رویترز گزارش داد تاجیکستان به‌عنوان فقیرترین کشور در آسیای میانه، در حال آماده‌سازی اردوگاه‌های پناه‌جویان برای غیرنظامیان فراری از افغانستان است. مقامات تاجیکستان گذرگاه‌های مرزی خود ازجمله پل بزرگ رودخانه پیانج در شیرخان بندر که توسط مهندسان ارتش ایالات‌متحده در سال ۲۰۰۷ ساخته‌شده بود را باز نگه‌داشته است. این گذرگاه‌ها در سمت افغانستان توسط طالبان اداره می‌شود. بر اساس گزارش وال‌استریت ژورنال، طالبان در حال حاضر درآمد گمرکی حاصل از دروازه اصلی تجارت بین این دو کشور را کسب می‌کنند.
از زمانی که ایالات‌متحده و متحدانش در ناتو خروج نظامی خود را از افغانستان اعلام کردند، این گروه مبارز بنیادگرا که حدود دو دهه پیش از کابل بیرون رانده‌شده بود و به مدت ۲۰ سال به جنگ ادامه می‌داد، حضورش را در سراسر افغانستان بخصوص در روستاها افزایش داده است. برآورده ها حاکی از آن است که طالبان تقریباً یک‌سوم از ۴۲۱ منطقه و مراکز منطقه‌ای این کشور را به کنترل خود درآورده است و برای دستیابی به مناطق بیشتر به مبارزه ادامه می‌دهد.
«احمد جاوید»، عضو شورای ولایتی بدخشان به همکاران ما گفته است که اوضاع متأسفانه خوب نیست. وی گفت که از ۲۸ منطقه بدخشان به‌جز یک منطقه، همه تحت کنترل طالبان قرارگرفته است، درحالی‌که فیض‌آباد، مرکز این ولایت، توسط این گروه محاصره‌شده است.
مقامات دولتی افغانستان در کابل به خبرگزاری روسی «ریا» اظهار کردند که نیروهای دولتی غافلگیر شده‌اند اما به‌زودی ضد حملات را آغاز خواهند کرد.
در همین حال، ایالات‌متحده پایگاه هوایی بگرام را تخلیه کرد. این پایگاه به مدت دو دهه به‌عنوان مرکز عملیات نظامی ایالات‌متحده در حدود ۴۰ مایلی شمال کابل خدمت می‌کرد. از زمان آغاز «عملیات آزادی بلندمدت» در سال ۲۰۰۱، ده ها هزار سرباز آمریکایی گذرشان به این پایگاه عظیم افتاده بود، همچنین بر اساس گزارش‌های دولت آمریکا و تحقیقات گروه‌های حقوق بشری در این محل بازداشتگاه‌هایی بود که نیروهای آمریکایی و بازجویان سیا زندانیان را مورد شکنجه قرار می‌دادند.
مقامات آمریکایی روز جمعه خروجشان را از این پایگاه اعلام کردند. بنا به اظهارات مقامات افغان به آسوشیتدپرس، آخرین گروهان باقیمانده ایالات‌متحده در تاریکی شب آنجا را ترک کردند و حتی فرمانده افغان این پایگاه را از خروجشان مطلع نکردند. آن‌ها ادعا می‌کنند که غارتگران مدت کوتاهی پس از تخلیه این پایگاه توسط ارتش آمریکا، از موقعیت استفاده کرده و وارد آنجا شدند. مقامات دولتی افغان به خبرنگاران گفتند: آمریکایی‌ها هزاران وسیله نقلیه غیرنظامی و صدها خودروی زرهی و میلیون‌ها مورد کوچک و بزرگ را در آنجا رها کردند و رفتند.
خشونت‌ها و هرج‌ومرج چند ماه گذشته ناظران را نگران کرده است. سازمان‌های بشردوستانه هشدار می‌دهند در صورت تعمیق درگیری‌ها، ممکن است یک بحران پناه‌جویی جدید ایجاد شود. گروه‌های حقوق بشری از این‌که آزادی‌ها و حمایت از زنان در مناطق هزاره‌ها که عمدتاً شیعه هستند از بین برود، می‌ترسند.
«عبدالله لطیف» دانشجوی ۲۲ ساله‌ای که خواهر کوچکش در پی بمب‌گذاری در اطراف مدرسه‌ای در محله هزاره‌ها به شهادت رسید، گفت: دست به اسلحه شدن آخرین گزینه است. ما می‌خواهیم تحصیل کنیم، در انتخابات رأی دهیم و قوانین را رعایت کنیم؛ اما این تروریست‌ها می‌خواهند ما را نسل‌کشی و علیه موفقیت ما عمل کنند. اگر دولت نتواند از ما و خانواده‌های ما محافظت کند، این تنها گزینه ماست.
تصرف کابل توسط طالبان هنوز هم تا حدودی دور از ذهن است؛ اما قدرت‌های منطقه‌ای و مقامات آمریکایی روی یک‌روند متوقف‌شده سیاسی بین شبه‌نظامیان و دولت افغانستان حساب می‌کنند تا در ماه‌های آینده زندگی دوباره در افغانستان به جیران بیافتد. حتی مقامات طالبان درحالی‌که جنگجویانشان در مناطقی از این کشور پیشروی می‌کنند، اظهار آمادگی برای گفتگوهای مجدد کرده‌اند.

 

ترجمه: گلناز سادات غفاری