اختصاصی؛

این نگرانی وجود دارد که مقامات اتحادیه اروپا از خواسته‌های خود برای پاسخگویی دولت‌اتیوپی صرف نظر کنند و خواستار تجدید گزارش کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل باشند.

 

به گزارش گروه بین‌الملل صبح ما به نقل از گاردین، بنا به اظهار گروهی از کارشناسان سازمان ملل، بیش از ۱۰ ماه پس از پایان آتش بس که به طور رسمی به جنگ داخلی خونین پایان داد، نقض حقوق بشرهمچنان در منطقه تیگری شمالی‌اتیوپی انجام می‌شود.
در جدیدترین گزارش کمیسیون بین‌المللی کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در مورد‌اتیوپی آمده است که دولت این کشور در محافظت از شهروندان خود در برابر نقض «وحشیانه و مداوم» حقوق بشر توسط شبه نظامیان و نیرو‌های اریتره‌ای که در کنار ارتش فدرال‌اتیوپی جنگیدند و در مناطق مرزی تیگری باقی مانده‌اند، ناموفق بودند.
بر اساس این گزارش که روز دوشنبه منتشر شده است، این موارد نقض حقوق بشر شامل خشونت جنسی و جنسیتی است که توسط دولت‌اتیوپی حمایت و یا مجاز دانسته می‌شوند.
در این گزارش نسبت به افزایش اخیر خشونت‌ها در اورومیا و آمهارا، دو منطقه پرجمعیت‌اتیوپی، ابراز نگرانی شده است و اعلام شده که روند «عدالت انتقالی» که توسط دولت‌اتیوپی آغاز شده است با استاندارد‌های بین‌المللی مطابقت ندارد.
کارشناسان که به افزایش سخنان نفرت‌انگیز آنلاین در‌اتیوپی علیه گروه‌های قومی و سیاسی اشاره کردند، معتقدند که شکست در اجرای یک روند عدالت معنادار، افزایش خطر جنایات در آینده را افزایش می‌دهد.
در این گزارش آمده است که درگیری در تیگرای که هنوز در هیچ صلح جامعی حل نشده است، همچنان باعث رنج و فلاکت می‌شود.
خصومت‌ها در‌اتیوپی به همان اندازه نگران‌کننده است که اکنون در مقیاس ملی با نقض‌های قابل‌توجه به‌ویژه در منطقه‌امهارا و جا‌های دیگر ادامه دارد.
در این گزارش به خطری که برای دولت و همچنین ثبات منطقه‌ای وجود دارد، اشاره شده است و آمده که برخورداری از حقوق بشر در شرق آفریقا قابل نادیده گرفتن نیست.
درگیری در تیگرای، که در نوامبر ۲۰۲۰ شروع شد و به مناطق دیگر‌اتیوپی سرایت کرد، یکی از خونین‌ترین درگیری‌های اخیر بوده است. کارشناسان معتقدند که در این درگیری‌ها صد‌ها هزار نفر کشته و یا با شکنجه و تجاوز مواجه شده‌اند.
حدود ۵. ۴ میلیون نفر از جمعیت ۶ میلیونی تیگرای هنوز به کمک‌های بشردوستانه متکی هستند، هر چند کمک‌های غذایی به منطقه جنگ‌زده از اواسط ماه مارس، پس از کشف یک طرح بزرگ و سراسری توسط مقامات برای سرقت غلات اهدایی، متوقف شده است.
گزارش قبلی نهاد حقوق بشر سازمان ملل نشان می‌دهد که همه طرف‌ها در طول جنگ مرتکب تخلفاتی شده‌اند که بسیاری از آن‌ها به جنایات جنگی تبدیل شده‌اند. همچنین این نهاد سازمان ملل به این نتیجه رسید که دولت از گرسنگی به عنوان سلاح در این درگیری‌ها استفاده کرده است.
سخنگوی دولت‌اتیوپی به درخواست برای اظهار نظر درباره آخرین گزارش پاسخ نداد. مقامات‌اتیوپی قبلاً کمیسیون سازمان ملل را با انگیزه سیاسی محکوم کرده بودند و مانع بازرسان آن شدند و سعی در کاهش بودجه آن داشتند.
ماموریت این کمیسیون در ماه دسامبر به پایان می‌رسد. مشخص نیست که آیا شورای حقوق بشر سازمان ملل در نشست جاری خود که تا ۶ اکتبر ادامه دارد، آن را برای یک سال دیگر تمدید خواهد کرد یا خیر.
ایالات متحده و اتحادیه اروپا کمک‌های صد‌ها میلیون دلاری به‌اتیوپی را در طول جنگ به دلیل نقض حقوق بشر به حالت تعلیق درآوردند. آن‌ها گفتند که پاسخگویی به این جنایات پیش شرط بازگرداندن این حمایت و عادی‌سازی روابط است.
با این حال، این نگرانی وجود دارد که مقامات اتحادیه اروپا از خواسته‌های خود برای پاسخگویی دولت‌اتیوپی صرف نظر کنند و خواستار تجدید گزارش کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل باشند. این اتحادیه مشتاق است تا روابط دیپلماتیک خود را با‌اتیوپی پس از جنگ اوکراین که دوباره تلاش برای نفوذ در آفریقا بین روسیه و غرب را برانگیخته است، تقویت کند.
ترجمه: گلناز سادات غفاری