عباس آخوندی

شما که می‌دانستید تمام اعتبارات مسکن مهر از محل افزایش مطالبات بانک مرکزی از بانک مسکن تأمین می‌شد و با تصویب این بند در عمل مسکن مهر متوقف می‌گردد. با این وجود این بند را تصویب کردید. و اکنون ریاکارانه، دیگران را سرزنش می‌کنید. چرا دروغ می‌گویید؟

 

عباس آخوندی، وزیر سابق راه‌و‌شهرسازی، در یادداشتی در کانال تلگرامی خود در پاسخ به نصراله پژمانفر نوشت: «در ارتباط با مطلبی که در باره مسکن مهر توییت کرده‌اید، توجه شما را به گزارش رسمی کمیسیون اصل ۹۰ در‌همین‌باره که در تاریخ ۲۵/۷/۱۳۹۵ در صحن علنی مجلس قرائت شد، جلب می‌کنم. آن گزارش را بخوانید تا معلوم شود تا چه حد با جدیت این‌جانب و همکارانم در وزارتخانه ایفای تعهدات به مردم را پی گرفتیم و تا‌ چه‌ حد بسیار جدی‌تر از دولتی که برای آن گریبان چاک می‌کنید، تأمین رفاه مردم در حد مقدورات را تأمین کردیم.

همچنین به گزارش‌های مرکز آمار مسکن مهر وزارت راه‌وشهرسازی توجه فرمایید تا معلوم شود که بیش از ۶۰درصد واحدهای مسکونی از واحدهای واگذار شده در دوره این‌جانب بوده ‌است. افزون بر آنها ۲۷۰هزار واحد مسکونی نیز به اتمام رسیده بود که به دلیل عدم فراهم‌بودن خدمات زیربنایی تحویل مردم نشد. همچنین به جدول احداث خدمات روبنایی توجه کنید تا برای شما معلوم شود که ۸۹درصد واحدهای آموزشی، ۷۸درصد مساجد، ۹۰درصد کلانتری‌ها و صددرصد واحدهای بهداشتی در دوره این‌جانب شروع‌ یا تکمیل شده و در اختیار ساکنان مسکن مهر گذاشته شده است. کدام آموزه دینی به شما اجازه این حد از بی‌انصافی و دروغ‌پردازی را می‌دهد؟».

او در ادامه این یادداشت یادآور شد: «افزون ‌بر این، شما که خوب می‌دانید که توقف تأمین اعتبار مسکن و توقف این طرح در مجلس نهم که شما عضوی از آن بودید و طی بند ۵-۲ قانون بودجه ۱۳۹۲ در سال ۱۳۹۱ متوقف کرد. شما در آن بودجه مقرر کردید که استفاده از خط اعتباری بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات ریالی منوط به عدم افزایش مطالبات بانک مرکزی از سیستم بانکی است. فارغ از درستی و یا اشتباه‌بودن این تصمیم، در موضوع مورد بحث، شما که می‌دانستید تمام اعتبارات مسکن مهر از محل افزایش مطالبات بانک مرکزی از بانک مسکن تأمین می‌شد و با تصویب این بند در عمل مسکن مهر متوقف می‌گردد. با این وجود این بند را تصویب کردید. و اکنون ریاکارانه، دیگران را سرزنش می‌کنید. چرا دروغ می‌گویید؟».

آخوندی در پایان خاطرنشان کرد: «در پایان باز توجه شما را به گزارش کمیسیون اصل ۹۰ جلب می‌کنم تا بفهمید که دوستان شما با اعتماد مردم چه کردند و چه بلایی بر سر پس‌اندازهای اندک مردمی که با هزاران خون‌دل جمع‌آوری کرده‌ بودند و در اختیار دولت محبوب شما قرار داده‌ بودند، آوردند».