درحالی‌که مجمع تشخیص مصلحت نظام به بهانه کرونا از تشکیل جلسه بررسی لوایح باقی‌مانده از fatf تاکنون سر باز زده است، محمدجواد ایروانی عضو مجمع گفته است بررسی این لوایح بعد از رفع تحریم‌ها موضوعیت دارد، بنابراین قرار نیست تا پایان به‌نتیجه‌رسیدن مذاکرات وین این لوایح بررسی شوند. این در حالی است که پیش […]

 

درحالی‌که مجمع تشخیص مصلحت نظام به بهانه کرونا از تشکیل جلسه بررسی لوایح باقی‌مانده از fatf تاکنون سر باز زده است، محمدجواد ایروانی عضو مجمع گفته است بررسی این لوایح بعد از رفع تحریم‌ها موضوعیت دارد، بنابراین قرار نیست تا پایان به‌نتیجه‌رسیدن مذاکرات وین این لوایح بررسی شوند.
این در حالی است که پیش از این، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با بیان اینکه چه تحریم باشد چه نباشد، با دو لایحه FATF ارتباط خاصی پیدا نمی‌کند، گفت: تصویب این لوایح موجب کم‌شدن بار فشار مالی و ارزان‌ترشدن هزینه تعاملات تجاری با کشور‌های خارجی می‌شود.
محمود واعظی درباره اینکه مخالفان تصویب لوایح مرتبط با FATF بحث تحریم‌های اقتصادی و رفع این تحریم‌ها را مطرح کردند، تصریح کرد: اعتقاد ما بر این است که چه تحریم باشد چه نباشد، با این دو لایحه ارتباط خاصی پیدا نمی‌کند. وی ادامه داد: زمان تحریم برخی کشور‌های دوست و همسایه علاقه‌مند به همکاری با ایران در زمینه بانکی، به دلیل وضعیت ایران در FATF از کارکردن با ما محذوریت داشتند و این وضعیت مانعی برای همکاری این کشور‌های دوست و همسایه با ما بود.
در همین رابطه مدیر کل پیشگیری و نظارت بر قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی نیز گفته است: از منظر کارشناسی برای مقابله با قاچاق ارز، پیوستن به کارگروه ویژه اقدام مالی «FATF» یک ضرورت است. سیدعبدالمجید اجتهادی اظهار کرد: پذیرش توصیه‌های FATF برای مبادلات مالی، مقابله با قاچاق ارز، مقابله با پول‌شویی و مقابله با تأمین مالی تروریسم تأثیرات مثبت دارد.او ادامه داد: موافقان و مخالفان پذیرش FATF دغدغه‌هایی دارند که بیشتر مواضع سیاسی است، اما از نظر کارشناسی، پیوستن به FATF موجب شفافیت می‌شود. اجتهادی افزود: در قرارداد‌های بین‌المللی منافع عمده کشور‌ها دیده می‌شود و اگر این‌طور نباشد، کشوری حاضر به پذیرش شرایط نمی‌شود.گره کور FATF؛مجمع تشخیص چه زمانی کوتاه خواهد آمد؟علی قنبری کارشناس مسائل اقتصادی  با اشاره به اینکه زمزمه رفع تحریم‌ها و برجام بیش از گذشته به گوش می‌رسد، گفت: طی سه سال گذشته شرایط بسیار سختی بر کشور حاکم بود، به طوریکه فروش نفت به حدود ۱۰۰ هزار بشکه در روز سقوط کرد و این موضوع تبعات بسیار سنگینی را به دنبال داشت، از سوی دیگر به دلیل مشکلات و موانعی که بر سر راه صادرات و واردات وجود داشت، میزان تجارت خارجی کشور نیز با افت بسیار محسوسی روبرو شد، که این موضوع ورودی ارز به کشور را نیز با کاهش بسیار زیادی همراه ساخت.
وی افزود: با توجه به این مسائل اگر تحریم‌ها بانکی و نفتی برداشته شوند، قدر مسلم گشایش اقتصادی به وجود می‌آید و مردم می‌توانند تا حدودی به زندگی عادی بازگردند، زیرا که فشار‌های معیشتی و اقتصادی در سال‌های گذشته سفره بسیاری از مردم را کوچک کرده و آن‌ها را برای حداقل تامین نیاز‌های زندگی خود با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم کرده اند، بنابراین اگر برجام احیا شود، تا حدی از بار مشکلات مردم کاسته خواهد شد.
قنبری اظهار داشت: اینکه فکر کنیم تنها با رفع تحریم‌ها، مشکلات اقتصادی کشور حل خواهد شد، خیال خامی به حساب می‌آید، در این رابطه پیوستن ایران به fatf از اهمیت بسزایی برخوردار است، اگر این کار را انجام ندهیم، دچار یک خود تحریمی شدید شده ایم، از سوی دیگر در شان کشورمان نیست که در کنار کره شمالی تنها کشور‌های قلمداد شوند، که به fatf محلق نشده اند، بنابراین اگر ما می‌خواهیم از فرصت رفع تحریم استفاده کرده و بتوانیم روابط خود اقتصادی خود به دنیا را عادی کنیم چاره‌ای جز پیوستن به fatf نخواهیم داشت.
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه کسانی که با وجود رفع تمامی تحریم‌ها همچنان معتقدند که عدم تصویب به fatf نمی‌تواند منافع ایران را تأمین کند، باید در نظر خود تجدیدنظر کنند، اضافه کرد: در حال حاضر ما اگر به fatf پیوسته بودیم، می‌توانستیم بعضی از منابع بلوکه شده خود در کشور‌هایی نظیر کره جنوبی، هند، ژاپن و عراق را به کشور وارد کنیم که این موضوع می‌توانست از اهمیت بسزایی برخوردار باشد، چراکه باعث کاهش قیمت دلار و تعدیل قیمت‌ها در بازار اقلام اساسی می‌شد، اما با انجام این خودتحریمی مشکلاتی به قوت خود باقی ماند.
قنبری با تاکید بر اینکه به نظر می‌رسد در نهایت مجمع تشخیص مصلحت نظام به پیوستن به fatf رای خواهد داد، بیان داشت: هرچند که در این سه سال مواضع مختلفی در این مورد موضوع گرفته شد، اما همانطور که عرض کردم برای اینکه بتوانیم از مزایای رفع تحریم‌ها نهایت بهره‌برداری را کنیم، باید روابط عادی در زمینه پولی و بانکی با کشور‌های دیگر داشته باشیم، در حال حاضر چین که صحبت از قرارداد راهبردی با این کشور می‌شود نیز برای واردات مواد اولیه تولید و برخی از اقلام اساسی با ایران همکاری نمی‌کند، زیرا که ایران در لیست سیاه قرار دارد.

 

منبع: بهارنیوز