اختصاصی؛

قاطرجی، ۳۶ساله، از مصر از طریق یکی از تونل‌های متعددی که برای انتقال کالا به این منطقه تحت محاصره استفاده می‌شود، وارد غزه که ۲٫۳ میلیون فلسطینی در آن زندگی می‌کنند و حدود نیمی از آنها در فقر به سر می‌برند، شد.

 

به گزارش گروه بین‌الملل صبح ما به نقل از رویترز، «انس قاطرجی» در سال ۲۰۱۱، با شروع جنگ داخلی از سوریه فرار کرد و به غزه، سرزمینی با تاریخچه جنگ و فقر رفت؛ جایی که او به‌خاطر دست‌پخت مطبوع و معطرش در میان دلباختگان غذا شهرتی پیدا کرده است.
قاطرجی، ۳۶ساله، از مصر از طریق یکی از تونل‌های متعددی که برای انتقال کالا به این منطقه تحت محاصره استفاده می‌شود، وارد غزه که ۲٫۳ میلیون فلسطینی در آن زندگی می‌کنند و حدود نیمی از آنها در فقر به سر می‌برند، شد.
قاطرجی به رویترز در روزی که سازمان ملل به‌عنوان روز جهانی پناهندگان گرامی می‌دارد، گفت: در سال ۲۰۱۴ در خیابان می‌خوابیدم، بی‌خانمان بودم تا اینکه خانواده‌ای مرا به خانه‌شان برد. من کار کردم و موفق نشدم، بنابراین سخت‌تر کار کردم تا به جایی که الان هستم برسم.
سازمان ملل می‌گوید که حدود ۵٫۶ میلیون سوری از زمان آغاز جنگ داخلی در سال ۲۰۱۱ فرار کرده‌اند. بیشتر آنها در کشورهای همسایه مانند ترکیه، لبنان، اردن، عراق و مصر پناه گرفتند.
تنها ۳۰ نفر از سوری‌ها به غزه جایی که اکثر مردم آن پناهنده یا فرزندان پناهندگان از جنگ ۱۹۴۸ عرب‌ها و رژیم صهیونیستی هستند، گریختند.
قاطرجی گفت: شما ممکن است بگویید دیوانگی، ماجراجویی یا قمار، اما من به اینجا آمدم تا در میان مرگ زندگی را جستجو کنم.
در نهایت او در یک آشپزخانه شغلی پیدا کرد و شروع به کار در عرصه غذاهای محلی کرد و برای دو تخصص خاص مورد تحسین قرار گرفت: یکی نوع سوری شاورما که روی برنجی که آجیل به روی آن ریخته شده و سرو می‌شود و دیگری سس سیر معروفش.
او پس از کار به‌عنوان سرآشپز در تعدادی از رستوران‌ها، تصمیم گرفت در سال ۲۰۲۰ رستوران خود را افتتاح کند و نام آن را الحلبی در اشاره به شهر زادگاهش حلب که در جنگ متحمل ویرانی‌های عمده شده است، کرد.
پوسترهایی از حلب پیش از درگیری و جنگ، دیوارهای رستوران قاطرجی در قلب شهر غزه را پوشانده است. او امیدوار است که روزی بازگشت به آنجا امن باشد و برای دیدار به آنجا بازگردد و همسر غزه‌ای خود را به خانواده‌اش معرفی کند.
در زمان غیبت او، جنگ تأثیر خود را گذاشته است.
او گفت: عمه‌ام فوت کرد، عمو، اقوام و عزیزانم هم فوت کردند. آرزو می‌کردم حتی برای چند لحظه در آنجا بودم و ادای احترام می‌کردم.
اما قاطرجی که به طور غیرقانونی وارد غزه شده است، هیچ سند مسافرتی معتبری ندارد، این بدان معنی است که او نمی‌تواند منطقه تحت کنترل حماس را ترک کند. رژیم صهیونیستی و مصر محدودیت‌های امنیتی شدیدی را در امتداد مرز برقرار می‌کنند.
او گفت: من نمی‌توانم از اینجا تکان بخورم. دلم برای مادرم تنگ شده است، دلم می‌خواهد دست‌وپایش را ببوسم، آرزو دارم او را در آغوش بگیرم و او را به همسر فلسطینی‌ام که در کنار من ایستاده و از من حمایت می‌کند معرفی کنم.
قاطرجی گفت: در روز جهانی پناهندگان از همه پناهندگان در سراسر جهان می‌خواهم: سفیر زیبای کشور خود باشید … خانه خود را هرکجا هستید بسازید.

ترجمه: گلناز سادات غفاری