دبیرکل مجمع ایثارگران با تأکید بر اینکه نباید نقدهای سفر رئیس جمهور به روسیه را متوجه مشخص آقای رئیسی بدانیم، گفت: ریاست جمهوری برای این ساخته شده که ساز و کارهای اداری و تشریفات یک سفر را از قبل پیش بینی کند و اگر شرایط این سفر مهیا نبوده نباید آقای رئیس جمهور به این سفر می رفت.

 

جواد امام در گفت و گویی، در خصوص انتقادات مطرح شده به سفر رئیس جمهوری به مسکو، اظهار داشت: من فکر می کنم نقدهای این سفر بیش از اینکه به آقای رئیسی برگردد به مسئولین تشریفات، وزارت خارجه و سفیر ایران در روسیه بر می گردد که در برنامه ریزی آنها باید پروتکل ها و سطح این سفر تعریف می شد. چون آقای پوتین چند سال سابقه ریاست جمهوری دارد و آدم پیچیده ای است که به هر حال رئیس یک سازمان امنیتی بوده و از او نمی شود خیلی گلایه کرد. او رفتار خباثت آمیز خودش را داشته و در واقع باعث نوعی تحقیر رئیس جمهور کشور ما شده است.

اعتراض به رفتارهای پوتین، حتما باید مورد نقد و اعتراض مسئولین کشور قرار بگیرد

دبیرکل مجمع ایثارگران تأکید کرد: ضمن اعتراض به رفتارهای آقای پوتین در این سفر، که حتما باید مورد نقد و اعتراض مسئولین کشور قرار بگیرد، همه دوستان نقد را متوجه آقای رئیسی کرده اند در صورتی که به نظرم می رسد آقای رئیسی در این سفر مقصر نیست. باید وزارت خارجه، مسئولین تشریفات و سفیر ما مورد مؤاخذه و برخورد جدی قرار بگیرند تا جلوی اتفاقات مشابه در سفرها و ملاقات های بعدی را بگیرند. مگر می شود برنامه ریزی با این ضعف صورت بگیرد و رئیس جمهور یک کشور در صحنه ای حاضر شود که این طوری بخواهد مورد بی احترامی قرار بگیرد؟!

بی احترامی به آقای رئیسی نبوده و بی احترامی به ملت و یک کشور غنی مثل ایران است

وی ادامه داد: این بی احترامی به آقای رئیسی نبوده و بی احترامی به ملت و یک کشور غنی مثل ایران است و حتما باید اعلام انزجاری که در جامعه نسبت به آقای پوتین و مسئولین روسیه صورت گرفت برجسته شود. به نظرم می رسد که ضعف این کار هم به وزارت خارجه بر می گردد و آقای رئیسی مبرای از این موضوع است. چون مسئولین امر باید برنامه ریزی می کردند و تدارک می دیدند که این اتفاق نیفتد. در بدو ورود رئیس جمهور ما به کشور روسیه یک پرچم ایران دیده نمی شود. سفری که گفته می شود اقتصادی بوده، با کدام پیش نویس انجام شده، که ما بدانیم آن پیش نویس محقق شده یا نشده است؟

اگر شرایط این سفر فراهم نبوده نباید این سفر اتفاق می افتاد،

جواد امام با تأکید بر اینکه اگر شرایط این سفر فراهم نبوده نباید این سفر اتفاق می افتاد، اظهار داشت: مسئولیت همه اینها متوجه شخص رئیس جمهور نیست. ریاست جمهوری برای این ساخته شده که ساز و کارهای اداری و تشریفات یک سفر را از قبل پیش بینی کند و اگر شرایط این سفر مهیا نبوده نباید آقای رئیس جمهور به این سفر می رفت. به نظرم می رسد که برنامه ریزهای این سفر از ضعف جدی برخوردار بودند و حداقل این است که سفیر ما و مسئولین تشریفات عزل شوند.
وی یادآور شد: توجهی که این روزها مردم و رسانه ها نشان دادند بیانگر این است که کشور و رئیس جمهورشان را دوست دارند و نمی خواهند در مقابل یک بیگانه مورد تحقیر واقع شود. باید در پاسخ به این واکنش هایی که مردم به حق نشان دادند آقای رئیس جمهور هم واکنشی نشان بدهد و در سطح افکار عمومی هم انعکاس پیدا کند.
دبیرکل مجمع ایثارگران در پاسخ به سؤالی در خصوص تفاوت های سفر حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد خاتمی به روسیه و سفر اخیر رئیس جمهور ایران به این کشور، گفت: علی القاعده آقای پوتین نباید در فرودگاه حاضر می شد ولی باید پای پله های کاخ کرملین حضور پیدا می کرد. آقایان مدعی هستند که روس ها رئیس جمهور را شخص دوم می دانند. اگر شخص دوم می دانند، در ملاقات با ولیعهد عربستان و نخست وزیر اسرائیل، که در ماه های اخیر هم اتفاق افتاده، این پروتکل ها رعایت نشده است.
وی افزود: در سفر آقای خاتمی هم پوتین به پای پله های کاخ کرملین آمد و هم پرچم ایران به اهتزاز در آمد. حتی در سفر آقای روحانی هم آقای پوتین در پله های کاخ کرملین حضور پیدا کرده است. البته این رفتار آقای پوتین برای رؤسای جمهور کشورهای منطقه مسبوق به سابقه است که سعی کرده از جایگاه ویژه تری برخورد کند و یک فاصله گذاری کرده و در واقع این توهین به کشورها و ملت ها است و اینجا دیگر توهین به رئیس جمهور نیست. چون رئیس جمهور به عنوان نماد یک کشور در آنجا حضور پیدا کرده است.
جواد امام در پایان گفت: متأسفانه تبلیغات و اقداماتی که ریاست جمهوری قبل از این سفر انجام می داد کاملا متفاوت از اتفاقاتی است که در سفر افتاد و بعد از سفر هم همه خاموش شدند؛ در صورتی که باید پاسخگو باشند و به نظر می رسد باید از شخص آقای رئیسی بخواهیم که با اینها برخورد مقتضی را داشته باشد.

 

منبع: جماران