اختصاصی؛

دو کودک در روز در غزه به دلیل ۱۶ سال محاصره نمی‌توانند به درمان پزشکی دسترسی پیدا کنند.

 

به گزارش گروه بین‌الملل صبح ما به نقل از سایت صندوق نجات کودکان، بنا به اظهار صندوق نجات کودکان، نزدیک به ۴۰۰ کودک در غزه یا حداقل دو کودک در روز در شش‌ماهه اول سال ۲۰۲۳ از اجازه رفتن به کرانه باختری برای مراقبت‌های بهداشتی حیاتی محروم شدند و آنها را بدون دسترسی به جراحی نجات‌بخش یا داروی فوری رها کرده‌اند.
تنها در ماه می، زمانی که درگیری‌ها بین اسرائیل و گروه‌های مسلح در غزه تشدید شد و ۳۳ فلسطینی از جمله حداقل هفت کودک و دو نفر در اسرائیل کشته شدند، نزدیک به ۱۰۰ درخواست کودکان به مقامات اسرائیلی رد شد یا بدون پاسخ ماند.
به گفته وزارت بهداشت غزه، در طول تشدید خصومت‌ها بین ۹ تا ۱۳ می ۲۰۲۳، صدها بیمار و مراقبان آنها نتوانستند به مراقبت‌های پزشکی حیاتی در کرانه باختری دستیابی پیدا کنند.
سال گذشته، سه کودک درحالی‌که درخواست آنها برای مجوز خروج از غزه رد شد یا در حال بررسی بود، از جمله یک کودک ۱۹ماهه با نقص مادرزادی قلبی و یک نوجوان ۱۶ساله مبتلا به سرطان خون، جان خود را از دست دادند.
به دلیل محدودیت‌های دولت اسرائیل برای ورود تجهیزات پزشکی و دارو به غزه، نه شیمی‌درمانی و نه درمان‌های رادیولوژی در دسترس نیست.
زینب*، ۹ساله، در سنین یک تا سه‌سالگی سه بار در غزه تحت عمل جراحی قرار گرفت تا آسیب عصبی پای خود را درمان کند، وضعیتی که از بدو تولد به آن مبتلا بوده است. هر سه عمل جراحی ناموفق بود و خانواده او بیش از یک سال تلاش کرده‌اند تا مجوز سفر او و یکی از مراقبانش را برای درمان به خارج از غزه بگیرند.
او گفت: زمانی که درخواست من رد شد، احساس بسیار بدی داشتم. عید بود خیلی دلم می‌خواست برم با دوستانم بازی کنم. ای‌کاش می‌توانستم بدوم و شلوار بپوشم. دستگاهی که روی پایم می‌گذارند هنگام راه‌رفتن، وقتی به مدرسه می‌روم ایجاد درد می‌کند. امیدوارم بتوانم حذفش کنم من یک کودک هستم و آرزو دارم با من مانند سایر کودکان رفتار شود.
مریم، مادربزرگ زینب می‌گوید: زینب را خیلی وقت‌ها در حال گریه می‌بینم، به من می‌گوید که درد دارد، آرزو می‌کند این وسیله را درآورند و بازی کند و لباس بپوشد. چرا او مانند هر دختر دیگری حق درمان پزشکی را ندارد؟
به گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO)، خدمات درمانی و تشخیصی سرطان تنها دلیل درخواست مجوز خروج بیماران از نوار غزه برای سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ است.
در همین مدت، ۳۲ درصد از کودکانی که مجوز سفر برای مراقبت‌های بهداشتی از نوار غزه را داشتند، والدینشان برای همراهی آنها مجوز نداشتند. در نتیجه آنها با یکی از بستگان دیگر سفر می‌کردند یا اصلاً سفر نمی‌کردند.
سیستم بهداشتی غزه پس از ۱۶ سال محاصره در آستانه فروپاشی است. همراه با تشدید مکرر خشونت ها، این یک تهدید دائمی برای زندگی کودکان در غزه است. محدودیت های اعمال شده تحت محاصره به افزایش نرخ فقر و کمبود مکمل های بهداشتی در بازارهای محلی دامن می زند.
بر اساس نظرسنجی اخیر صندوق نجات کودکان، ۱۰درصد از خانواده‌هایی که توسط این صندوق مورد بررسی قرار گرفتند، گزارش دادند که یک کودک خود را به دلیلی قابل‌پیشگیری قبل از سن ۵ سالگی از دست داده اند.
تشدید تنش در ماه می ۲۰۲۳ نیاز فوری به کمک‌های بشردوستانه در اراضی اشغالی فلسطین را پررنگ ساخت.
جیسون لی، مدیر کشوری صندوق نجات کودکان در اراضی اشغالی فلسطین گفت: علی‌رغم افزایش نرخ تأیید مجوزهای پزشکی در سال جاری، هنوز به طور متوسط ۶۰ کودک در ماه وجود دارند که نیاز به درمان پزشکی در خارج از غزه دارند و درخواست آنها رد یا بی پاسخ مانده است. برخی از آنها کودکانی به شدت بیمار هستند که برای زنده ماندن چاره ای جز ترک غزه ندارند.
محرومیت از مراقبت‌های بهداشتی کودکان، غیرانسانی و نقض حقوق آنها است و جداکردن کودکان از والدینشان در طول درمان می‌تواند شرایط را برای آنها دشوارتر کند.
محاصره ۱۶ساله همه جنبه‌های زندگی کودکان از جمله سلامت جسمی و روانی آنها را تحت‌تأثیر قرار داده است. تحقیقات ما در سال ۲۰۲۲ نشان داد که از هر پنج کودک در نوار غزه، چهار کودک با افسردگی، اندوه و ترس زندگی می کنند. واقعیت آنها بسیار دور از چیزهایی است که ما با دوران کودکی مرتبط می کنیم. این خشونت و محرومیت سیستماتیک باید متوقف شود.
صندوق نجات کودکان از دولت اسرائیل می‌خواهد که به محاصره غزه پایان دهد، زیرا دلیل اصلی نقض مداوم اساسی‌ترین حقوق کودکان است.
طبق تعهدات قانونی دولت اسرائیل به‌عنوان یک قدرت اشغالگر، باید هر گام ممکن را برای محافظت از بیماران غزه، دسترسی بدون مانع به مراقبت‌های بهداشتی ضروری و حمایت از حق بهداشت و مراقبت‌های بهداشتی برای کودکان و خانواده‌های آنها بردارد.

ترجمه: گلناز سادات غفاری