اختصاصی؛

مقاله نویس روزنامه تندروی کیهان در مطلبی به بهانه انتشار فایل صوتی ظریف نوشته است:«متن منتشر شده ظریف در واکنش به فایل صوتی، در حقیقت عذر بدتر از گناه است. وزیر امور خارجه در این متن، بدون عذرخواهی از مردم ایران، با طلبکاری، صرفا به ماله‌کشی درباره اقدام تأسف‌برانگیز خود پرداخته است.»

 

صبح ما| توییتر رسمی وزارت خارجه آمریکا در توییتی به تاریخ ۸ مرداد ۱۳۹۸ محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه دولت روحانی را با استفاده از یک هشتگ «ماله کش اعظم» نامید. این اقدام واکنش‌های گسترده‌ای در فضای مجازی و خبرگزاری‌های فارسی زبان به دنبال داشت. اما شاید مایک پمپئو و دوستانش در وزارت خارجه ترامپ گمان نمی کردند کمتر از دوسال آینده که آنها دیگر در مقام خود نیستند، مدیر مسئول یک روزنامه تندرو در ایران همان هشتگ را علیه وزیر امور خارجه کشورش تیتر کند.

 

 

حسین شریعتمداری از مخالفین تابلودار برجام، اخیرا در اقدامی معنادار با دولتمردان سابق آمریکا هم صدا شد و به وزیر امور خارجه ایران که در سالهای اخیر یک تنه در برابر فشارهای حداکثری آمریکا و توطئه های مثلث ضد ایرانی ایستاده، لقب ماله کش داد تا کمی از عقده ها و خشم فروخورده خود را بروز داده باشد و در عین حال به ترامپیون این پیغام را برساند که اگر شما دیگر مقام و جایگاهی ندارید اما راهتان ادامه دارد!

البته بعید نبود روزنامه ای که بارها از روی کار آمدن ترامپ در سال ۲۰۱۶ حمایت کرده و به نامزد رقیب او، لقب هایی همچون «عفریته جنگ» یا مادر داعش داده است، چنین اطمینانی به ترامپ دهد که کارزار فشار حداکثری ادامه دارد منتها این بار در دل تهران!

شریعتمداری در یک نوبت پس از انتخاب ترامپ با ذوق زدگی از پیروزی جمهوری خواهان در آمریکا نوشته بود: «چه دستاوردی بالاتر و بزرگ‌تر از آن که ترامپ این سند نه فقط بی‌خاصیت بلکه حاوی «خسارت محض» را پاره کرده و ملت ایران را از شر آن خلاص کند!»

البته ترامپ نیز خیلی زود به خواست ضدایرانی امثال شریعتمداری ها پاسخ مثبت داد و از برجام خارج شد تا کاسبان تحریم نفس راحتی بکشند. ولی به نظر می رسد حالا که ترامپ دیگر نیست و دلواپسان حمایت های بین المللی خود را تقریبا از دست داده اند، ناچارند خودشان به نحو دیگری ادبیات سخیف وزارت خارجه دوره ترامپ و صدای اسرائیل را بکار گیرند و با توهین به شخصیت های تاثیرگذار دیبلماسی تدبیر و عقلانیت خود را نشان دهند!

باید پرسید چه کسی به آنها اجازه داده که به رئیس دستگاه دیپلماسی ایران لقب ماله کش! دهند؟

امروز مقاله نویس روزنامه تندروی کیهان در مطلبی به بهانه انتشار فایل صوتی ظریف نوشته است:«متن منتشر شده ظریف در واکنش به فایل صوتی، در حقیقت عذر بدتر از گناه است. وزیر امور خارجه در این متن، بدون عذرخواهی از مردم ایران، با طلبکاری، صرفا به ماله‌کشی درباره اقدام تأسف‌برانگیز خود پرداخته است.»

 

 

به کار بردن این اصطلاح می تواند پالس مثبت مخالفین داخلی برجام به گروه های مدافع فشار در آمریکا و اسرائیل باشد. با این امید که تخریب ظریف در داخل و ادامه تلاش ها در خارج بتواند مانع رفع تحریم ها علیه ایران شده و از تغییر سیاست های آمریکا نسبت به کشورمان جلوگیری کند.

ممکن است این سوال از سوی برخی تحلیلگران مطرح شود که منافع ملی در کجای اقدامات آنها قرار می گیرد؟ و آیا اگر اصلاح طلبان چنین القابی را برای برخی مسئولان ناکارآمد از جناح دیگر به کار ببرند به فرستادن سیگنال به خارجی ها یا هم دستی با ایادی دشمن به قصد ضربه به نظام متهم نمی شوند؟ اصولگرایان یادشان رفته که در دوره ای کوچکترین انتقاد از رئیس جمهور محبوبشان چندین سال حبس به دنبال داشت و چه روزنامه ها و رسانه هایی که به دلیل انتشار انتقاداتی مودبانه به تعطیلی کشیده نشدند.

متاسفانه استانداردهای دوگانه در برخورد و مجازات سبب شده عده ای در این مملکت هر اتهامی که دوست دارند بدون ترس از مجازات و پیگرد قانونی به دیگران بزنند ولی گروهی دیگر نتوانند لب به انتقاد از آنها بگشایند.