برای بسیاری از خریداران، خرید این عطر‌ها به عنوان نمادی از حمایت از تلاش‌های فلسطینی‌ها برای مقابله با محاصره غزه و اشغال کرانه باختری توسط اسرائیل تلقی می‌شود.

 

به گزارش گروه بین‌الملل صبح ما به نقل از واشنگتن پست، یک فروشنده عطر در غزه، راهی غیرمعمول برای نشان دادن مبارزه خود علیه محاصره سرزمین‌های ساحلی توسط اسرائیل پیدا کرده است. ویال‌هایی به شکل موشک در قفسه‌های معطر مغازه عطرسازی حجاز در بازار الصحا شهر غزه قرار دارند.

مشتریانی که به دنبال یک عطر جدید هستند می‌توانند رایحه \”KN-۱۰۳\” یا شاید بهار را برای \”Buraq-۱۰۰\” انتخاب کنند. بستگی دارد که موشک کدام گروه نظامی را می‌خواهند در اتاق خود به نمایش بگذارند.
«حمزه ابو سرایا»، مغازه دار و صاحب عطرسازی محبوب در نوار غزه محاصره شده، گفت که برای اولین بار طراحی بطری‌های عطر به شکل موشک‌های شبه نظامی در طول جنگ اسرائیل علیه غزه در سال ۲۰۲۱ به ذهنش خطور کرد.
این جنگ شامل تبادل حملات هوایی و حملات موشکی بین اسرائیل و گروه‌های نظامی فلسطینی در غزه بود که بیش از ۲۵۰ فلسطینی در آن کشته(شهید) و ۱۳ نفر در اسرائیل کشته شدند. گروه‌های شبه نظامی در غزه از جمله حماس و جهاد اسلامی صد‌ها راکت به سمت اسرائیل شلیک کردند.
اسرائیل و اتحادیه اروپا هم حماس و هم جهاد اسلامی، سازمان‌های مورد حمایت ایران که مخالف موجودیت اسرائیل هستند را گروه‌های تروریستی می‌دانند. گروه‌های حقوق بشر هم اسرائیل را به ارتکاب جنایات جنگی در طول جنگ متهم کرده‌اند.
با ورود به فروشگاه، ابر‌های بخور جای خود را به رایحه‌های گلی و غنی می‌دهند که از موشک‌های آهنی مینیاتوری می‌آیند، که هر کدام با نام پرتابه‌ای که نشان‌دهنده آن است، برچسب‌گذاری شده است.
مدل‌های کوچک موشک‌های هر گروه با قیمت تقریباً ۱۳ دلار در فروشگاه ارائه می‌شوند. در داخل هر ویال، عطر‌های وارد شده از خارج از غزه توسط کارگران این نوار به صورت محلی مخلوط شده است. این در حالی است که غزه هیچ برند عطر داخلی ندارد.
برای بسیاری از خریداران، خرید این عطر‌ها به عنوان نمادی از حمایت از تلاش‌های فلسطینی‌ها برای مقابله با محاصره غزه و اشغال کرانه باختری توسط اسرائیل تلقی می‌شود. اسرائیل می‌گوید محاصره برای جلوگیری از مسلح‌شدن شبه‌نظامیان است، اما فلسطینی‌ها می‌گویند محدودیت‌های فعالیت در غزه و خارج از غزه که اقتصاد محلی را خفه کرده است، مجازات دسته جمعی است.
اسلام ابوحمدالله مشتری گفت: من عاشق مقاومت هستم. این یک اثر هنری در خانه من است.

ترجمه: گلناز سادات غفاری