در گفت وگو با صبح ما؛

یک فعال سیاسی اصلاح طلب به صبح ما گفت: ترکیه دنبال استفاده از منابع نفتی آذربایجان است و از مناقشه آذربایجان و ارمنستان دنبال استفاده به نفع خودش بود و هست.

 

 

صبح ما | یک فعال سیاسی درخصوص تیره شدن روابط سیاسی ایران و جمهوری آذربایجان به پایگاه خبری «صبح ما» گفت: «آذربایجان چند سالی هست که رویه‌‌ی مناسبی را نسبت به ایران پیش نگرفته است. از حمایت کردن از گروه‌های ضد ملت ایران گرفته تا اقدامات تحریک آمیز دیگری مانند گرم گرفتن با کشورهایی که ایران نسبت به آنها حساسیت دارد و آن کشورها جایگاه مناسبی هم در افکار عمومی جهان ندارد مانند کشور اسرائیل، این‌ها اقداماتی هستند که به‌شکل غیردوستانه توسط کشور آذربایجان دنبال می‌شود علیرغم این‌که در جنگ آذربایجان با ارمنستان ایران از حقوق آذربایجان دفاع کرد، با این وجود ما از سوی این کشور شاهد یکسری اقدامات خاص هستیمف اقداماتی که به‌نوعی دشمن‌تراشی از طرف جمهوری آذربایجان نسبت به ایران تلقی می‌شود.»
«داریوش قنبری»، نماینده سابق مجلس با اشاره به نقش ترکیه در حوادث اخیر شمال غرب ایران ادامه داد: «در این بین باید گفت متغیرهای خارجی و قدرت‌های منطقه‌ای تاثیر قابل توجهی دارند. نقش کشوری مانند ترکیه را نمی‌توان نادیده گرفت. هدف ترکیه از درگیر شدن در مناقشه آذربایجان و ارمنستان به‌نوعی استفاده اقتصادی از کشور آذربایجان است، به‌نوعی درپی استعمار جمهوری آذربایجان است و تلاش می‌کند رابطه این کشور را با ایران خراب کند تا آذربایجان را به خودش وابسته کند. آذربایجان منابع نفتی قابل توجهی دارد که مورد طمع ترکیه قرار گرفته است.»
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: «ترکیه دنبال استفاده از منابع نفتی آذربایجان است و از مناقشه آذربایجان و ارمنستان دنبال استفاده به نفع خودش بود وهست، درهمین راستا اقدامات تحریک‌آمیزی دارد انجام می‌دهد که روابط باکو را با تهران خراب کند و نهایتاً با ایجاد این بحران بتواند استفاده بیشتری از آذربایجان ببرد.»
وی با اشاره به برخی تصمیمات الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور این کشور بیان کرد: «علی‌اف هم اقدامات صحیحی در پیش نگرفته و گویی کشورش را دارد در اختیار ترکیه قرار می‌دهد، چنین کاری با هدف آزادسازی قره‌باغ هم در تضاد هست چراکه از یک طرف دنبال پس‌گیری قره‌باغ هست و از طرفی دارد کل آذربایجان را در اختیار ترکیه قرار می‌دهد و پای کشورهای دیگر هم به منطقه باز می‌کند تا استقلال کشور خودش را در معرض خطر قرار دهد.»
قنبری درخصوص واکنش ایران به اقدامات آذربایجان گفت: «در این میان جمهوری اسلامی نهایت مدارا را با جمهوری آذربایجان به عمل آورد تا این‌که بحث تغییر مرزهای سیاسی توسط آذربایجان مطرح شد. چنین اقدامی توسط ایران یک خط قرمز بود که در نهایت مانور فاتحان خیبر را در پیش گرفت. به‌نظرم پیام این مانور توسط آذربایجان گرفته شد. پیام این بود که کشورهایی مانند مانند آذربایجان و ترکیه مقداری دست و پای خودشان را جمع کنند و نقشه‌هایی که برای تغییر جغرافیای منطقه در سر دارند را کنار بگذارند. بنابراین باید گفت این مانورِ کاملاً به‌موقع ناشی از درک درست شرایط منطقه و در جهت پیشبرد منافع ملی ایران قابل ارزیابی است.»