در گفت وگو با صبح ما؛

اسرائیل سکوت مطلق کرده و نگران است که بازنده این تحولات باشد. کما اینکه در دوران اوباما نیز به شدت نگران پیشرفت روابط آمریکا با ایران بدون تغییر در سیاست ایران نسبت به اسرائیل بود.

 

صبح ما، گروه سیاسی: قاسم محبعلی در گفت و گو با «صبح ما» در رابطه با تاثیر روی کار آمدن بایدن در برقراری رابطه ای عادی میان ایران و آمریکا گفت: این موضوع مقدار بسیار زیادی بستگی به تصمیم خود ایران دارد. یعنی اگر ایران تصمیم به هر نوع مذاکره ای داشته باشد با توجه به اینکه بایدن آمادگی بازگشت به برجام را «البته ذیل شرایطی» اعلام کرده است، امکان چنین مسأله ای وجود دارد.

 

وی افزود: اما اگر در به همان پاشنه‌ای بچرخد که تاکنون بوده و عده ای در رسانه ها و تریبون ها فریاد بکشند که سیاست ما تغییر نمی‌کند، طبیعی است که دست آقای بایدن نیز برای بهبودبخشی به مناسبات با ایران باز نخواهد بود و به ناچار همان سیاست ترامپ را دنبال خواهد کرد.

مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه ادامه داد: کشورهای عربی، اسرائیل و حتی روسیه و چین علاقه‌مندند که ایران همچنان سیاست فعلی را ادامه دهد و وضعیت کنونی به نفع آنهاست. چنانچه ایران از این بعد و به ویژه در صورت روی کار آمدن بایدن، سیاست زیرکانه‌ای داشته باشد و احتمال تغییر شرایط را در بیانات، تبلیغات و یا مذاکراتی که ممکن است در سطوح علنی و غیرآشکار برقرار شود، مطرح نماید، از جهات مختلف به نفع منافع ملی خواهد بود.

او گفت: علاوه ‌بر این، احتمال کاهش تخاصمات میان ایران و آمریکا با روی کار آمدن بایدن باعث می شود کشورهایی مانند عربستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس و حتی روسیه و چین برای حفظ موقعیت خود، امتیازاتی به ایران دهند.

محبعلی در رابطه با تاثیر روی کار آمدن بایدن در مناسبات منطقه گفت: در رابطه با برخی مسائل مثل  صلح کشورها با اسرائیل نباید انتظار داشته باشیم اتفاق خاصی رخ دهد و راه ترامپ از سوی بایدن دنبال خواهد شد، اما کشورهایی نظیر عربستان حتما از رفتن ترامپ نگران می‌شوند.

او بیان کرد: حمایتی که ترامپ در قبال ایران از آنها می کرد، فروش اسلحه به عربستان و همچنین عدم توجه به مسائل حقوق بشری در این کشور ممکن است با روی کار آمدن بایدن تحت تاثیر قرار گیرد. دموکرات ها برخلاف جمهوری خواهان به مسائل حقوق بشری توجه بیشتری نشان می دهند و عربستان نگران این است که مباداد رابطه ایران و آمریکا بهبود یابد و فشارها به جای ایران به این کشور افزایش یابد.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: این وضعیت را نتانیاهو هم دارد. اسرائیل سکوت مطلق کرده و نگران است که بازنده این تحولات باشد. کما اینکه در دوران اوباما نیز به شدت نگران پیشرفت روابط آمریکا با ایران بدون تغییر در سیاست ایران نسبت به اسرائیل بود. اسرائیل در دوران ترامپ این نگرانی را نداشت چرا که مطمئن بود اگر قرار است مذاکراتی بین ایران و آمریکا صورت گیرد اولویت ترامپ حتما، تغییر سیاست ایران در قبال اسرائیل بود. همانطور که در مورد اعراب و برای فروش سلاح و بهبود رابطه  با آنها نیز این طرح را گذاشته است.

او ادامه داد: در دوران ترامپ شاید حتی مسئله هسته‌ای نیز در اولویت اول آمریکا نبود و صرفا بهانه‌ای بود تا با وارد کردن فشار به ایران، مناسبات خود را با اسرائیل تغییر دهد. بنابراین نتانیاهو به شدت نگران است. با احتمال کاهش تخاصم در روابط ایران و آمریکا شاهد تغییراتی در اسرائیل، عربستان سعودی و امارات حداقل در سطوح سیاسی خواهیم بود.

محبعلی در رابطه با تغییر روابط اروپا و آمریکا در صورت ریاست جمهوری بایدن گفت: اروپایی ها حتما از روی کار آمدن بایدن استقبال می کنند و احتمال شکل گیری دوباره آنچه موسوم به اتحاد فرا آتلانتیکی یا به اصطلاح همکاری اروپایی- آمریکایی یا همکاری دو سر اقیانوس اطلس است، وجود دارد. در این صورت در رابطه با موضوعاتی مانند محیط زیست، حقوق بشر، ناتو، مقابله با توسعه طلبی روسیه و چین و تروریسم هماهنگی‌های جدیدی به وجود خواهد آمد.