در گفت و گو با صبح ما؛

آیت الله هاشم زاده هریسی به «صبح ما» گفت: با این رد صلاحیت‌ها و گزینش‌هایی که داریم انجام می‌دهیم  و باید گفت در حد وسیع هم انجام شده است، به‌جایی نخواهیم رسید و کارها انجام نمی‌شوند.

 

صبح ما| طی روزهای گذشته عملکرد شورای نگهبان درخصوص تایید و رد صلاحیت‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با حواشی زیادی همراه شده است. همچنین به‌نظر می‌رسد عدم پاسخگویی این نهاد سبب شده بسیاری با دید تردید به‌تصمیمات آن نگاه کنند و علامت‌ سوال‌های زیادی در ذهن مردم ایجاد شود.

درهمین‌باره عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اهمیت پاسخگویی در اسلام به صبح ما می‌گوید: از نظر اسلام مسئله پاسخگویی در همه‌جا و برای همه امور ضرورت دارد، چراکه پاسخ‌گویی یعنی پاسخ به سوالات و نیازهای بندگان خداوند، بندگان خدا حرمت دارند و حفظ این حرمت برای مومن واجب است. اگر کسی شبهه‌ای دارد و آن را می‌پرسد واجب است که به‌آن جواب داده شود تا شبهه برطرف شود، بسیاری از این موارد واجب شرعی و بسیاری دیگر واجب اخلاقی هستند، هرچقدر مقام هم بالاتر باشد پاسخگویی ضروری‌تر است. چراکه ادب، لطف و محبت آن مقام باید بیشتر باشد. همه این‌ها آداب اسلامی است که باید رعایت شود.

آیت‌الله هاشم زاده هریسی ادامه می‌دهد: هرکجا پاسخگویی است به واسطه وجود حرمت، ادب و کرامتِ انسانی در آن‌جا رحمت خداوند هم وجود دارد. هرکجا پاسخگویی نیست انگار که در آن‌جا خدا حاکم نیست. وقتی می‌گوییم حکومت اسلامی یعنی حکومتی که همه پاسخگوی یکدیگر هستند چه برسد به مسئولین، مسئولین هم باید پاسخگوی یکدیگر و مردم باشند، اگر آن‌ها از بالاترین تا پایین‌ترین مقام جوابگوی مردم نباشند و بی‌توجه به‌آن‌ها باشند آن‌جا لطف خداوند، اسلام، ادب و اخلاق وجود ندارد.

وی بیان می‌کند: متاسفانه ما این اخلاقیات را نتوانستیم در جامعه اسلامی خودمان ایجاد کنیم و خودمان را پاسخگو نمی‌دانیم. ما در قرآن داریم که جز خداوند همه باید پاسخگو باشند. و فقط خداوند هست که حق دارد پاسخگو نباشد، با این وجود ما می‌بینیم که خداوند خودش پاسخگو است، چراکه وقتی دعا می‌کنیم جواب می‌دهد. هرکس پاسخگو نیست انگار که خودش را بنده خدا نمی‌داند و دیگر آن‌که اعتنایی به سایر بندگان خداوند ندارد.

این عضو مجلس خبرنگان رهبری باتوجه به شرایط پیش آمده در انتخابات ایران درخصوص شورای نگهبان و لزوم پاسخگویی آن بیان می‌کند: می‌دانم شورای نگهبان نیت بدی ندارد اما واقعیت این است که اعمال و برخوردهای آن‌ها در رنجاندن و راضی کردن مردم بسیار مهم است و اثر بالایی دارد. بنابراین مهربانی، پاسخگویی و احتیاط کردن در رد صلاحیت ها را باید با دقت بسیار انجام دهند. یک نکته که ما به آن توجه نداریم این‌که رد صلاحیت کردن‌ها باید حدی داشته باشد که به درون انتخابات نکشد. تایید صلاحیت هم تعریف دارد و کسی نباید به سلیقه شخصی خودش تعریفی ارائه دهد، در غیر اینصورت با این رد صلاحیت‌ها و گزینش‌هایی که داریم انجام می‌دهیم  و باید گفت در حد وسیع هم انجام شده است، به‌جایی نخواهیم رسید و کارها انجام نمی‌شوند.

او باتوجه به لزوم برقراری اعتماد در جامعه یادآور می‌شود: باید در جامعه اعتماد درست کنیم که مردم بگویند مسئولین به ما اعتماد دارند، اعتماد عامل اصلاح و تربیت است. من قبلاً  هم گفتم که شورای نگهبان نیت بدی ندارد اما می‌خواهم بدون درنظر گرفتن نیت‌ها درباره آثار این رفتارها بگویم. مگر در دوره هایی که برای مجلس و غیره این همه تایید صلاحیت کردند آب از آب تکان خورد که حالا انقدر دایره تایید صلاحیت ها را تنگ کردند؟

آیت الله هاشم‌زاده هریسی در پاسخ به این پرسش که چرا شورای نگهبان باتوجه به خواست رهبری اقدام خاصی نکرد، می‌گوید: من هم مانند بسیاری دیگر در جریان هیچکدام از پرونده‌ها نیستنم بنابراین نمی‌توانیم قضاوت کنیم، قضاوت را خود مردم انجام می‌دهند. اما می‌‌دانم شورای نگهبان حسن نیت دارد البته باید گفت حسن نیت فقط کافی نیست چراکه علاوه بر حسن نیت باید راه این حسن نیت را پیدا کرد تا به‌نتیجه رسید.