اختصاصی؛

اسنپ چت یک برنامه رسانه اجتماعی است که به کاربران اجازه می‌دهد با هم ارتباط برقرار کرده و به راحتی پیام و عکس ارسال کنند.

 

به گزارش گروه بین‌الملل صبح ما به نقل از گاردین، رسانه دولتی عربستان هشدار صریح داد که توهین به مقامات با استفاده از برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی مانند اسنپ چت، جرم جنایی است.
این در حالی است که اخیراً مدیر اجرایی این برنامه پیام‌رسان مستقر در کالیفرنیا، یک قرارداد همکاری جدید با وزارت فرهنگ پادشاهی عربستان امضا کرده است.
این تهدید که ابتدا در ماه‌آوریل از تلویزیون پخش و سپس حذف شد با ظهور موارد بیشتری که در آن کاربران اسنپ چت توسط مقامات دستگیر شده و در برخی موارد به چندین دهه زندان محکوم شده‌اند، طنین جدیدی پیدا کرده است.
اسنپ چت یک برنامه رسانه اجتماعی است که به کاربران اجازه می‌دهد با هم ارتباط برقرار کرده و به راحتی پیام و عکس ارسال کنند. این شرکت در وب‌سایت خود اظهار کرده است که با توانمندسازی افراد برای ابراز وجود، به پیشرفت انسان‌ها کمک می‌کند. رابطه این شرکت با پادشاهی به سال ۲۰۱۸ باز می‌گردد، زمانی که شاهزاده الولید بن طلال، سرمایه دار سعودی، ۲۵۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری کرد.
اسناد دادگاه عربستان سعودی که توسط گاردین بررسی شده نشان می‌دهد که حداقل یک کاربر اسنپ چت عربستانی به نام «مناهل العتیبی» اواخر سال گذشته پس از انتشار تصویری خصوصی در اسنپ چت که نشان می‌داد او عبایی نپوشیده، دستگیر و به او‌اتهاماتی مبنی بر پوشیدن لباس‌های نامناسب‌زده شد. مشخص نیست مقامات سعودی چگونه به این تصویر دسترسی داشته‌اند.

در موردی دیگر، «منصور الرقیبه»، فعال اسنپ‌چت سعودی، که بیش از ۲ میلیون دنبال‌کننده دارد، در ماه می‌۲۰۲۲ در ارتباط با پست‌های رسانه‌های اجتماعی خود که در آن‌ها از برنامه اقتصادی چشم انداز ۲۰۳۰ محمد بن سلمان ولیعهد سعودی انتقاد کرده بود، دستگیر شد. یکی از افراد آشنا به این پرونده گفت که رقیبه به ۲۷ سال زندان محکوم شده است.
در یکی دیگر از موارد اخیر، «رهف القحطانی»، فعال اسنپ‌چت، پس از انتشار نظراتی که برای مردم مالدیو توهین‌آمیز تلقی می‌شد، به‌اتهام نقض قانون عربستان که افراد را از آسیب رساندن به روابط عربستان با متحدانش منع می‌کند، دستگیر شد.
برخی از مخالفان سعودی در مورد حفظ حریم خصوصی محتوای اسنپ چت در این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند. وب‌سایت این شرکت اظهار کرد که ممکن است به صلاحدید خود سوابق حسابکاربری افراد را در پاسخ به یک فرآیند قانونی که در کشور درخواست‌کننده مجاز است اگر درخواست مربوط به محتوا نباشد، مانند اطلاعات اولیه کاربر و داده‌های IP، در اختیار مجریان قانون و سازمان‌های دولتی خارج از ایالات متحده قرار دهد.
این هشدار جدی برای کاربران رسانه‌های اجتماعی سعودی در ماه‌آوریل زمانی صادر شد که رسانه‌دولتی با مردی به ظاهر بی‌گناه که به دلیل انتشار یک توییت انتقادی از پادشاهی که غیرقانونی تلقی می‌شد در زندان به سر می‌برد، مصاحبه کرد.
این بخش خبری پس از حذف توسط گروه حقوق بشری ALQST ضبط و بازنشر شد.
مخالفان سعودی که در خارج از این پادشاهی زندگی می‌کنند می‌گویند این بخش هشداری آشکار به بینندگان است تا از ارسال هرگونه انتقاد یا نظری که می‌تواند به عنوان توهین تلقی شود، خودداری کنند. در آن مصاحبه، مرد زندانی، که به صورت سیلوئت نشان داده شده است، توصیف می‌کند که چگونه از ارسال یک توییت توهین‌آمیز پشیمان شده است، و توضیح می‌دهد که چگونه دیگران نیز به دلیل توئیت کردن، هم به نام خودشان و هم با استفاده از حساب‌های ناشناس، در زندان هستند.

سپس مجری از مرد زندانی به دلیل صراحت و کمک به آگاه‌سازی مردم در مورد به اصطلاح جرایم سایبری تشکر می‌کند. او گفت: بیشتر کسانی که شما را می‌بینند احتمالاً یک حساب کاربری در توییتر یا یک حساب کاربری در اسنپ چت یا مواردی از این دست خواهند داشت، بنابراین شاید پرونده شما را ببینند و برای شما دعا کنند که خدای متعال آزادی شما را فراهم کند زیرا شما آن‌ها را آگاه ساخته‌اید.
«آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا قرار است این هفته از پادشاهی عربستان دیدار کند، اما مشخص نیست که آیا او موضوعات حقوق بشری از جمله وضعیت اسفناک چندین شهروند آمریکایی، از جمله «سعد ابراهیم المادی»، که در حال حاضر در زندان هستند یا با ممنوعیت سفر به دلیل جرایم ادعایی، از جمله استفاده از توییتر و سایر رسانه‌های اجتماعی برای انتقاد از پادشاهی مواجه هستند را مطرح کند یا خیر.
سخنگوی دولت آمریکا در پاسخ به سؤال گاردین گفت که حقوق جهانی بشر و حاکمیت قانون ستونی از تعاملات ایالات متحده با شرکای خود در سراسر جهان است.