ناصر نصیری

حال که می فرمایند برای رفع گرفتاریهای مردم به هرگونه هزینه ای آماده اند، در مواضع حق و تامین مطالبات عمومی شجاع باشند، دروغگویان کابینه را سریعا” برکنار کنند و خود با مردم صادق باشند. تمام موانع در مسیر توسعه کشور و رفع مشکلات را بصورت شفاف با مردم مطرح نمایند. یقینا” مردم هم در حمایت از ایشان فداکاری خواهند کرد.

 

ناصر نصیری، نماینده دور هفتم مجلس نوشت: جمعیت کشور حدود ۸۵ میلیون و هر دهک ۸٫۵ میلیون نفر است. گفتند بجز دهک دهم، همه مشمول یارانه میشوند. یعنی ۷۶ میلیون نفر،

اما اعلام شد به ۷۲ میلیون نفر یارانه داده شد. هرچند افراد زیادی اظهار میکنند یارانه دریافت نکرده اند و درستی این عدد زیر سوال است اما با فرض درستی آن

(۳۰۰×۴۲ + ۳۰×۳۰۰)×۱۲=

۲۹۵۲۰۰ میلیارد تومان امسال سرجمع یارانه پرداخت میشود.

سال گذشته ۱۱٫۱ میلیارد دلار برای واردات کالا با ارز ۴۲۰۰ اختصاص یافته و امسال باید ۱۸ میلیارد دلار می شد اما فرض کنیم ۱۵ میلیارد دلار.

اگر دلار آزاد را ۲۹۲۰۰ تومان فرض کنیم تفاوت هر دلار ۲۵ هزارتومان میشود

=۱۵×۲۵ میشود ۳۷۵ و

۳۷۵-۲۹۵= ۸۰

یعنی امسال ۸۰ هزار میلیارد تومان بصورت مستقیم از بابت این طرح از جیب مردم به حساب دولت میرود.

چند هزار تومان هم به ازای هر دلار بنا به تفاوت حاصل از قیمت آزاد دلار که پیش بینی میشود از ۳۵۰۰۰ تومان هم بالاتر رود با قبل از طرح به درآمد دولت اضافه میشود. یارانه ای که قبلا در تعهد دولت بود و حذف شده را هم اضافه کنید. با توجه به اینکه اقتصاد ما بیشتر دولتی است اگر تورم را در محصولات و خدمات دیگر دولتی در نظر بگیریم رقم بسیار بزرگی میشود که هیچکدام در بودجه مورد بررسی مجلس در راس امور! مطرح نشد. که البته سالهاست بررسی بودجه در مجلس، معنی و مفهوم ندارد!

بعلت بالا رفتن هزینه تولید، کاهش تقاضا و انهدام ریال، نه تنها انتظار برای ایجاد طرح های مولد عبث است که تعطیلی کارخانه ها و صنایع بدهکار هم که قادر به باز پرداخت تسهیلات ارزی نیستند امسال بیشتر از گذشته خواهد بود. و بر سیل بیکاران افزوده خواهد شد. یعنی دولت، کشور را اداره نمیکند بلکه با کاستن از ارزش ریال هزینه هایش را تامین و مردم را روز به روز فقیرتر میکند.

اگر خط فقر را در دهه اخیر بررسی کنیم:

خط فقر از ۹۵۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۰ به ۱۰ میلیون تومان در سال ۱۳۹۹ رسیده است.

 

در سال ۱۳۹۰ خط فقر ۹۵۰ هزار تومان

در سال ۱۳۹۱ خط فقر یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان

در سال ۱۳۹۲ خط فقر یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان

در سال ۱۳۹۳ خط فقر ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان

در سال ۱۳۹۴ خط فقر ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان

در سال ۱۳۹۵ خط فقر ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان

در سال ۱۳۹۶ خط فقر ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

در سال ۱۳۹۷ خط فقر ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان

در سال ۱۳۹۸ خط فقر ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

در سال ۱۳۹۹ خط فقر ۱۰ میلیون تومان.

بر اساس اعلام بانک جهانی برای ۲۰۲۲ خط فقر در کشورهای پایین تر از متوسط $ ۳٫۲ و در کشورهای بالای متوسط $ ۵٫۵

یعنی اگر کشورمان را جزو کشورهای ضعیف در نظر بگیریم اینک خط فقر  ۱۱٫۵ میلیون تومان و اگر جزو متوسط به بالا بگیریم خط فقر حدود ۲۰ میلیون تومان برای خانوار ۴ نفره میشود.

با این حساب در حال حاضر جمعیت زیادی از دهک دهم هم زیر خط فقر زندگی می کنند و با تورم موجود و سیر روال فعلی، قبل از اتمام سال ۱۴۰۱ خط فقر به حدود ۲۰ میلیون تومان برای یک خانوار ۴ نفره خواهد رسید.

یعنی هر ساله کسر بزرگی از جمعیت زیر خط فقر میروند. اینک بیش از ۹۰ درصد مردم ایران زیر خط فقر هستند. در واقع قشر متوسط جامعه کاملا از بین رفته است. اگر به قول آقای قالیباف ۴ درصد جامعه غنی باشند قشر متوسط کمتر از ۶ درصد است که آن هم بزودی با سقوط به پایین از بین میرود.

اگر گزارش تجارت نیوز درست باشد درآمد دهک نهم، ۶ میلیون و ۷۲۰ هزارتومان لحاظ شده است. که این رقم را باید فقر مطلق بحساب آورد.

بنابر این دیگر فقط کارگر و معلم که اعتراضات معیشتی دارند زیر خط فقر نیستند بلکه خیلی از جمعیت دهک دهم هم زیر خط فقر زندگی می کنند و مردم ایران وقتی وضعیت خود را با مردمان کشورهای مختلف یا گذشته خویش مقایسه می کنند عصبی، یا روز به روز افسرده تر می شوند و ناتوان در حسرت و آرزوی زندگی مردمانی هستند که در گذشته به زندگی این مردم حسرت می خوردند. اما عجیب است مقامات قرار گرفته در گروه ۴ درصدی مردم را به صبر و مقاومت دعوت میکنند! و عجیبتر اینکه وقتی قشری اعتراض می کند کسی پیدا میگردد که بگوید نمی پسندی از ایران برو !

اما نا انصاف ها نمی گویند با کدام پول بروند؟ خارج رفتن هم فقط برای ۴ درصدی هاست.

و ۹۶ درصدیها اگر بموقع می توانستند پیش بینی کنند چنین سرنوشتی در انتظارشان باشد حتما” قبل از اینکه دیر شود فکری به حال خویش میکردند.

پیشنهاد میکنم :

۱-آقای رئیسی تلاش کنند کمیته امداد امام، ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مستضعفان در بهزیستی ادغام شوند و سعی نمایند ثروت آستان قدس رضوی و اماکن مقدسه در مسیر حمایت از ۹۶ درصدی ها قرار گیرد.

۲- با دنیا تنش زدایی کرده و به ارتباط سالم و دوستانه با تمام کشورها روی آورند.

۳- حتما” و حتما” به کشورهای قطر، عمان، امارات، کویت، سنگاپور، مالزی، اندونزی، کره جنوبی و ژاپن که هیچکدام جنگ طلب، استعمارگر یا خطرناک نیستند سفر کنند و بدون خجالت، از رهبران آنها راهنمایی بخواهند. مطمئن باشند نه تنها کوچک نمیشوند بلکه در پیشگاه خدا، مردم ایران و حتی در جهان، عزیز می گردند و در تاریخ ایران جاویدان.

۴- حال که می فرمایند برای رفع گرفتاریهای مردم به هرگونه هزینه ای آماده اند، در مواضع حق و تامین مطالبات عمومی شجاع باشند، دروغگویان کابینه را سریعا” برکنار کنند و خود با مردم صادق باشند. تمام موانع در مسیر توسعه کشور و رفع مشکلات را بصورت شفاف با مردم مطرح نمایند. یقینا” مردم هم در حمایت از ایشان فداکاری خواهند کرد.

خدایا مردم ایران را از بلای فقر نجات ده!