اختصاصی؛

رولز گفت واضح است که جنگ با مواد مخدر شکست خورده است. میلیون‌ها تن مواد مخدر رهگیری می‌شود، زندان‌های بی‌شماری مملو از تولیدکنندگان، قاچاقچیان و فروشندگان مواد مخدر هستند. با این حال و با وجود همه منابع فزاینده‌ای که برای این کار وجود دارد، مواد ارزان‌تر و در دسترس‌تر از همیشه است.

 

به گزارش گروه بین‌الملل صبح ما به نقل از گاردین، طبق یک گزارش جدید، تقریباً یک میلیارد دلار کمک در یک دهه گذشته برای جنگ جهانی علیه مواد مخدر هزینه شده است که به نقض حقوق بشر دامن‌زده است.

سازمان غیردولتی کاهش آسیب بین‌المللی (HRI) با تجزیه و تحلیل داده‌های سازمان همکاری و توسعه اقتصادی دریافته است که بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱، ایالات متحده و اتحادیه اروپا به ترتیب ۵۵۰ و ۲۸۲ میلیون دلار از بودجه کمک‌های خود را صرف برنامه‌هایی کردند که از سیاست‌های کنترل مواد مخدر حمایت می‌کرد. بریتانیا از سال ۲۰۱۲ تاکنون ۲۲ میلیون دلار هزینه کرده است که برای پشتیبانی از قابلیت‌های نظارتی در کلمبیا، موزامبیک و جمهوری دومینیکن و پلیس مخفی در پرو صرف شده است.
در دوران جو بایدن، ایالات متحده میزان کمک‌های خرج شده برای کنترل مواد مخدر را از ۳۱ میلیون دلار در سال ۲۰۲۰ به ۳۰۹ میلیون دلار در سال ۲۰۲۱ افزایش داده است. بخشی از این پول توسط آژانس مبارزه با مواد مخدر برای آموزش پلیس و واحد‌های ویژه در ویتنام و هندوراس که متهم به دستگیری و قتل‌های خودسرانه شده‌اند، استفاده شده است.
این گزارش نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۱ کمک‌های بیشتری در سطح جهان برای حمایت از سیاست‌های ضد مواد مخدر (۳۲۳ میلیون دلار) نسبت به پروژه‌های تغذیه مدارس (۲۸۶ میلیون دلار) یا حقوق کار (۱۹۸ میلیون دلار) هزینه شده است. ۹۲ کشور کم درآمد به عنوان دریافت‌کننده کمک برای کنترل مواد مخدر فهرست شده‌اند، از جمله افغانستان که پس از تسلط طالبان در سال ۲۰۲۱ برای آموزش پلیس پول دریافت کرده است.
«کاترین کوک»، سرپرست تأمین مالی سازمان بین‌المللی کاهش آسیب که بر تأثیر سیاست‌های مواد مخدر نظارت می‌کند، گفت: وقتی به توسعه فکر می‌کنید، واقعاً به این فکر نمی‌کنید که از آن برای این نوع فعالیت‌ها استفاده شود. به کاهش فقر، تلاش برای اهداف توسعه در زمینه بهداشت یا آموزش فکر می‌کنید. این پول در واقع برای حمایت از اقدامات تنبیهی استفاده می‌شود؛ بنابراین پلیس، زندان‌ها، اساساً بودجه «جنگ با مواد مخدر» را تأمین می‌کنند، هرچند می‌دانیم «جنگ با مواد مخدر» و سیاست‌های تنبیهی مکرراً شکست خورده‌اند.
«فولکر ترک»، مسئول حقوق بشر سازمان ملل متحد، در سال جاری خواستار پایان دادن به جنگ علیه مواد مخدر شد و گفت که این سازمان نتوانسته است تولید مواد مخدر را که در عین حال منجر به دستگیری و قتل گسترده شده است را متوقف کند.
سازمان بین‌المللی کاهش آسیب اعلام کرد که دولت‌های کمک‌کننده باید از تأمین مالی برنامه‌هایی که از سیاست‌های تنبیهی مواد مخدر حمایت می‌کنند، دست بردارند و آن را به عنوان کمک تلقی نکنند.
«استیو رولز»، تحلیلگر ارشد سیاست در بنیاد خیریه «تغییر سیاست مواد مخدر»، گفت: سیاست‌های تهاجمی مواد مخدر با هدف قطع عرضه، اغلب بیشتر به جوامع آسیب‌پذیر آسیب می‌رساند تا آن‌هایی که بیشترین سود را از این تجارت می‌برند.
او گفت که اهداکنندگان به طور مؤثر از خشونت دولتی حمایت می‌کنند. در آمریکای لاتین، اغلب افرادی هستند که امکان اقتصادی دیگری ندارند و یا افراد آواره و مهاجران غیرقانونی و اغلب به دلیل فقدان فرصت‌های اقتصادی دیگر در اقتصاد مواد مخدر کار می‌کنند.
رولز گفت واضح است که جنگ با مواد مخدر شکست خورده است. میلیون‌ها تن مواد مخدر رهگیری می‌شود، زندان‌های بی‌شماری مملو از تولیدکنندگان، قاچاقچیان و فروشندگان مواد مخدر هستند. با این حال و با وجود همه منابع فزاینده‌ای که برای این کار وجود دارد، مواد ارزان‌تر و در دسترس‌تر از همیشه است.
ترجمه: گلناز سادات غفاری