دبیرکل مجمع زنان اصلاح طلب گفت: من نگران این هستم که خشم فروخورده مردم در سال های اخیر به دلیل فشاری که با این موارد بر مردم و جامعه وارد می شود سر باز بزند و مثل کبریتی بر انبار باروت باشد و بعد از آن کنترل موضوع سخت خواهد بود.

 

زهرا شجاعی، دبیرکل مجمع زنان اصلاح طلب در رابطه با شرایطی که دولت رییسی مستقر می شود و اولویت های او گفت: انتخابات برگزار شد و دولت در حال شکل گیری است و مردم در سختی های معیشتی و نگرانی هایی هستند که برای آینده دارند. هر دم از این باغ بری می رسد و طرح هایی که در مجلس مطرح می شوند و مساله آب و برق و خوزستان همه این ها شرایط خوبی را برای کشور رقم نزده است. حال مردم اصلا خوب نیست و در این شرایط امیدواریم دولت آینده بتواند با درک صحیحی از شرایط داخلی و بین المللی اقداماتی انجام دهد و تصمیماتی بگیرد و به حل بحران ها و مشکلات کمک کند و وحدت و انسجام و همبستگی بین مردم را بیشتر کند.

او افزود: طبیعتا اولین اقدام رسمی دولت تشکیل کابینه است. کابینه نقشی تعیین کننده در تقویت اعتماد مردم به دولت و ایجاد آرامش و امید نسبت به آینده دارد. یکی از مهمترین و اساسی ترین کار رییس جمهور تشکیل کابینه است که یکی از سخت ترین کار ها است با توجه به اینکه ایشان اعلام کردند مستقل وارد شده اند و حمایت هیچ جریان سیاسی و رسمی را نداشتند این مساله باید در ترکیب کابینه خودش را نشان بدهد. یعنی شکل گیری نیروهایی که به لحاظ سیاسی افراطی نباشند و از یک مقبولیت و کارآمدی و توانمندی برخوردار باشند. باید دقت شود تا افرادی که انتخاب می شوند مورد سوال و اعتراض بخش مهمی از جامعه نباشند.

شجاعی در رابطه با سهم خواهی اصولگرایان از رییسی برای پست های کابینه ادامه داد: سیاستی که ایشان به کار برد و اعلام کرد مستقل آمده است برای همین بود تا باب سهم خواهی را ببندد و انتظار در گروه های مختلف ایجاد نشود و ایشان مجبور به پاسخگویی نباشند. قطعا کسانی که نه به صورت رسمی بلکه به صورت غیر رسمی از ایشان حمایت کرده اند انتظاراتی دارند اما اگر ایشان از ابتدا به این سهم خواهی ها تن بدهند بعدها با مشکل روبرو می شوند.

 

دبیر کل مجمع زنان اصلاح طلب در مورد سیاستی که رییسی در مناظرات به کار برد و خود را مستقل معرفی کرد، تصریح کرد: سیاست ایشان یک تاکتیک تبلیغاتی در دوران انتخابات بود چه کسی می تواند باور کند که آقای رییسی بدون حمایت اصولگرایان و بخش عظیمی از جریان اصولگرایی و حوزه های سیاسی و فرهنگی موفق شده است ولی بعد از کاندیداتوری ایشان، جریانات بسیاری اعلام حمایت کردند و رای دادند.

 

او افزود: انتظار می رود بر این کابینه مُهر نسبت داشتن به جریان خاصی زده نشود. در این دوره به کابینه ای تکنوکرات نیاز است شاید برخی تکنوکرات را بد تعبیر کنند من می خواهم بگویم ما به کابینه ای توانمند نیاز داریم. کابینه ای که به مسائل آشنا باشد و به حوزه های تخصصی اشراف داشته باشد. اگر ایشان بخواهد کابینه ای سیاسی بچیند مسلما با موفقیت روبرو نمی شود.

 

شجاعی با بیان اینکه مجلس به وزیر زن برای رییسی رای اعتماد نمی دهد، یاداور شد: با توجه به فرایندی که در سال های اخیر و به طور مشخص از دوره اصلاحات رخ داد و ساختار کابینه مردانه شکسته شد و از سال ۷۶ دو زن وارد کابینه شدند خوشبختانه در طی دوره های بعدی و حتی در دولت آقای احمدی نژاد که دیدگاه و تئوری موضوع زنان را نداشت شاهد حضور زنان در کابینه بودیم. در مقطعی حتی ما چهار زن در کابینه داشتیم و این انتظار و توقع جامعه به حدی رسیده که نمی توان کابینه را صددرصد مردانه کرد.

 

افزود: در کابینه سه سطح نیرو داریم یک سطح وزرا هستند که در ارتباط با معرفی وزرا من بعید می دانم خانمی پیشنهاد شود و اگر پیشنهاد شود، بعید می دانم از مجلس تایید بگیرد این مساله نگرشی است. شاید در جاهایی همراهی با دولت باشد ولی باور به مدیریت زنان در جامعه نهادینه نشده بخصوص در ذهن طیفی که امروز اکثریت را در مجلس دارند. اما در سطح معاونان می توانند و چاره ای ندارند و باید از خانم ها استفاده کنند. دست رییس جمهور در انتخاب معاونین باز است و نیازی به رای اعتماد ندارد و احتمالا آنجا این کار را انجام بدهند در سطوح نهادها و سازمان ها نیز این روند طی این دوره مسدود نخواهد شد و موضوع مدیریت زنان چندان به عقب بر نمی گردد.

 

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به تکلیفی که اصلاح طلبان طی ۴ سال پیش رو دارند، توضیح داد: اصلاح طلبان به عنوان یک جریان سیاسی و احزاب اصلاح طلب باید به کارکردهای دیگری که احزاب دارند توجه کنند. کارکرد فعالان سیاسی فقط شرکت در انتخابات نیست، ما باید بعد از این مدت به این نتیجه رسیده باشیم و به این حقیقت پی برده باشیم که شرکت در انتخابات مهم است ولی فعالیت سیاسی محدود به شرکت در انتخابات نیست و اصلاح طلبان برنامه دارند و با فعال کردن سایر برنامه ها از جمله رصد دولت و نظارت بر رفتار آنها و تعیین خط مشی و ارائه سیاست های کلی می توانند وارد فاز فعالیت سیاسی در قالب نظارت بر دستگاه های دولتی و حاکمیتی شوند و باعث تقویت و انسجام و وحدت بیشتر بین اصلاح طلبان باشند و منجر به کمک به دولت و حاکمیت شوند.

 

شجاعی ادامه داد: هدف از کار حزبی و سیاسی مخالفت، جنگ و دعوا نیست بلکه هدف کمک به انجام بهتر کارها است. این رصد عالمانه و مشفقانه می تواند به دولت در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها کمک کند از جمله نکات مثبت آن این است که چون بحث جنگ قدرت نیست و تعامل فکری و علمی و برنامه ای وجود دارد موجب انسجام و رفعت بیشتری بین اصلاح طلبان خواهد بود.

 

او با بیان اینکه رییس جمهور منتخب باید با طرح هایی مثل صیانت از فضای مجازی مقابله کند گفت: نفس این کار و محدود کردن فضای مجازی تحت عنوان صیانت یک طرف ماجرا است و زمانی که انتخاب شد بسیار بی رحمانه بود زیرا در روزهای پایانی دولت موجود، فرصت دخالت و اعتراض فراهم نیست و دولت آینده نیز مستقر نیست. امکان تلاش و برنامه ریزی و مخالفت برای هر دو دولت بسته است. اگر همانطور که آقای رییسی در تبلیغ انتخاباتی خود اعلام کرده است و در برنامه ها و شعارهای خود گفته است عمل شود این طرح کاملا مغایر با آن شعارها است و به اقتصاد مردم ضربه می زند. من نگران این هستم که خشم فروخورده مردم در سال های اخیر به دلیل فشاری که با این موارد بر مردم و جامعه وارد می شود سر باز بزند و مثل کبریتی بر انبار باروت باشد و بعد از آن کنترل موضوع سخت خواهد بود و انشاالله با درایت و برنامه ریزی کار شود و اجازه ندهند که به مردم فشار بیاید و به قول معروف راه تنفس بر مردم بسته شود.

 

منبع: برنا