اختصاصی؛

قیمت زغال‌سنگ در سال گذشته حدود ۹ درصد به دلیل گرانی حمل‌ونقل، افزایش‌یافته است.

 

 

به گزارش گروه بین‌الملل صبح ما به نقل از خبرگزاری فرانسه، هزاران تن زغال‌سنگ است که با شروع سرمای زمستان وارد بازار کابل می‌شود.

با افزایش قیمت‌ها، افغان‌ها چاره‌ای جز سوزاندن زغال برای گرما که بخشی از خطر آلودگی هوا را در جهان ایجاد می‌کند، ندارند.

«امان‌الله داودزی» مشتری که لباس سنتی و شلوار کامیز بژ رنگی بر تن دارد به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: آلودگی باعث بیماری‌های تنفسی جدی می‌شود. همه افغان‌ها می‌دانند که زغال‌سنگ چه‌کار می‌کند.

بیش از سه ماه از آنکه طالبان دولت مورد حمایت غرب را از کشور بیرون راند می‌گذرد و اکنون اقتصاد افغانستان با فروپاشی مواجه است.

داودزی می‌گوید که در چنین شرایط ناامیدکننده‌ای، زغال‌سنگ همچنان ارزان‌تر از سایر جایگزین‌هاست.

«عبدالله رحیمی» یکی از تاجران بازار می‌گوید: اگر برق و گاز داشتیم مردم از زغال‌سنگ استفاده نمی‌کردند.

به نظر می رسد، هیچ یک از ۴۰ کارگر رحیمی از گرد و غبار سیاهی که در چین و چروک کارگران مسن‌تر رخنه کرده است در امان نمانده اند. این در حالی است که گرد زغال به وضوح در زیر ناخن کارکنان جوانتر رخنه پیدا کرده است و احتمالا در مجاری نایژه هایشان نیز وجود دارد، گرچه برخی از آنها هنوز ۱۵ سال سن ندارند.

آنها بلوک‌های زغال‌سنگ را به سمت یکدیگر پرتاب می‌کنند، فرغون‌های مملو از کیسه‌های زغال را هل می‌دهند، با بیل‌ها آنها را انباشته می‌کنند و بر وسایل نقلیه مشتریان بار می‌زنند.

گرم‌تر و گرم‌تر

زمان زیادی از اجلاس آب‌وهوایی گلاسکو در اسکاتلند جایی که نزدیک به ۲۰۰ کشور قراردادی را امضا کردند تا تلاش کنند گرمایش زمین را متوقف کنند و استفاده از زغال‌سنگ را یکی از مقصران اصلی معرفی کردند، نمی‌گذرد.
افغانستان، یکی از فقیرترین کشورهای جهان، همچنان یک آلوده‌کننده نسبتاً متوسط باقی‌مانده است.
ارقام بانک جهانی نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۸، متوسط افغان‌ها ۰٫۲ تن گاز دی‌اکسیدکربن تولید کرده‌اند، درحالی‌که این رقم توسط آمریکایی‌ها حدود ۱۵ تن است.
بااین‌وجود، کابل اغلب در بین ۱۰ شهر برتر از نظر آلودگی در سطح جهان قرار دارد.
هر زمستان هوای پایتخت افغانستان که در ارتفاع ۱۸۰۰ متری قرار دارد، سمی می‌شود و از دود ناشی از بخاری‌های خانگی که در آنها زغال‌سنگ، چوب و هر زباله دیگری که می‌تواند سوزانده شود، از زباله‌های خانگی گرفته تا لاستیک خودرو، مملو می‌شود.
از کوه‌های اطراف، ابر غلیظ دود را می‌توان در حفره‌ای که در آن دست‌کم پنج میلیون نفر زندگی می‌کنند به‌وضوح دید.
داودزی می‌گوید: گرمایش زمین یک مشکل برای کل جهان است. ما در اینجا از آن آگاه هستیم.
هوا گرم‌تر و گرم‌تر می‌شود، دیگر مثل گذشته زمستان‌ها برف نمی‌بارد.
خرید زغال‌سنگ برای زنده ماندن

موضوع محیط‌زیست به‌ندرت برای افغان‌ها که در دهه‌ها جنگ گرفتار شده و همچنان از پیامدهای تسلط طالبان رنج می‌برد، اولویت دارد.
کمک‌های بین‌المللی قطع شده و اقتصاد به بن‌بست رسیده است و همچنین خشکسالی ناشی از تغییرات آب‌وهوایی، گرسنگی را گسترش می‌دهد.
قیمت زغال‌سنگ در سال گذشته حدود ۹ درصد به دلیل گرانی حمل‌ونقل، افزایش‌یافته است.
رحیمی تاجر می‌گوید: قبلاً روزی یک یا دو کامیون زغال‌سنگ می‌فروختیم اما الان برای فروش این میزان ۱۵ یا ۲۰ روز زمان لازم است.
«محمد یوسف منگل» جوان ۲۱ ساله که مشاور املاک است، به‌تازگی برای خرید پنج‌تن ذغال سنگ مذاکره کرده است. او ۶ تن دیگر لازم دارد تا بتواند تمام زمستان خود را گرم نگه دارد.
او می‌گوید که کسب‌وکارش کساد است اما برای زنده ماندن در زمستان باید زغال‌سنگ بخریم.
«شریفه عطایی» بیوه ۳۸ ساله، مادر پنج فرزند که برای جویا شدن از قیمت به بازار آمده، اما منصرف می‌شود.
او می‌گوید: امسال خیلی گران است.
او نمی داند چه زمانی می تواند میزان بیشتری زغال‌سنگ بخرد. او قبلاً در نیروی پلیس کار می کرده اما از زمان ورود طالبان بیکارشده است.
اکنون به دلیل نداشتن حقوق، تمام طلا و جواهراتش را فروخته اما بازهم کافی نیست.

ترجمه: گلناز سادات غفاری