سعید گیتی آرا

انشاالله روح این دریاچه با روح تمام درختان قطع شده جنگل های شمال و زاگرس، روح پیروز (همان یوز مشهور تازه درگذشته) و رودخانه سی و سه پل محشور شود. خدایش بیامرزد…

 

سعید گیتی آرا، روزنامه نگار در کانال امتداد نوشت:

انالله و اناالیه راجعون

دریاچه ارومیه که حتی می توان گفت عمری بیشتر از حضرت نوح(ع) داشت، بامداد امروز بر اثر خشکی شاهرگ های حیاتی اش دار فانی را وداع گفت. این دریاچه در ادامه حیات خود بسیار سرسخت بود، به نحوی که حمله اعراب و مغول ها نیز نتوانست جان او را بگیرد.(شگفتا!!!)

دریاچه ارومیه همچنین یکی از شاهدان عینی بسیاری از حوادث و رویدادهای سرزمین ایران بود. و اگر زبانش باز می شد می گفت که چه اتفاقاتی در تاریخ ما افتاده است. او حتی تنها شاهد برخی نبردهای  تاریخی بابک خرمدین در آذربایجان نیز بوده است و یواشکی به یک مورخ کنجکاو گفته به شرطی که هویتش مخفی بماند، حاضر است بگوید که افشین یکی از سرداران ایرانی، چگونه با دریافت وعده از خلیفه بغداد، به دوست و یار دیرین خود خیانت کرده است.

دریاچه مذکور با اینکه از رویدادهای تبریز و قیام ستارخان و باقرخان دور بوده، اما حتی درباره آنها نیز زیاد می دانست و زیاد دانستن معمولا کار دست موجودات می دهد! البته حیف است اگر نگوییم که او در زمان جدایی بخش‌هایی از خاک ایران طی قراردادهای ننگین قاجاری، محکم و استوار در جای خود ایستاده بود.

فربه شدن این دریاچه طی هزاران سال این شائبه را ایجاد می کرد که چه دست هایی آن را تغذیه می کنند و سرانجام مسئولین محترم توانستند عامل چاقی بیش از حد این دریاچه حریص را شناسایی و بازداشت کنند. الحق که کار سختی بود.

بعضی ها مرگ دریاچه ارومیه را مشکوک دانسته اند و معتقدند که او به قتل رسیده است(!) اگر چنین باشد باید دور دریاچه را گچ بکشند، و بازپرس های جنایی بالای سر جنازه حاضر شوند.

گروه دیگری گفته اند دریاچه بین سال های ۸۵ تا ۹۲ توسط عواملی ناشناس اما کاملا رسمی و شناسنامه دار، مجروح شده است، درست زمانی که حواس عموم جامعه پرت طرح بزرگ حذف یارانه ها بود!

البته برخی هم گفته اند که مجوز حمله به دریاچه توسط محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور محبوب اصولگرایان صادر شد، وقتی که او مجوز حفر چاه های عمیق را در اطراف دریاچه و همچنین دستور کاشت چغندر و سیب زمینی را در آن منطقه صادر کرد.

به هر حال کسی نمی داند که دقیقا چه بلایی سر دریاچه ارومیه آمد، ولی امروز می توان با قاطعیت گفت که او دیگر مرده است.

مراسم خاکسپاری این دریاچه متعاقبا اعلام خواهد شد و حتی شاید دولتمردان محترم و شایسته، دست کم یک روز را عزای عمومی اعلام کنند.

انشاالله روح این دریاچه با روح تمام درختان قطع شده جنگل های شمال و زاگرس، روح پیروز (همان یوز مشهور تازه درگذشته) و رودخانه سی و سه پل محشور شود. خدایش بیامرزد…

در پایان، لازم است تا از همه دست اندرکاران و کسانی که موجب خلاصی و مرگ این دریاچه رنج دیده شدند، کمال تشکر را داشته باشیم و از خداوند منان برای توفیق بیشترشان در حفاظت از جغرافیای ایران و میراث این آب و خاک طلب یاری کنیم.