اختصاصی؛

شریعتمداری بار دیگر به صحنه آمده تا به زعم خود مانع ورود سیدحسن خمینی به انتخابات شود. این درحالی است که نظرسنجی ها نشان می دهند اقبال یادگار امام در این انتخابات بسیار بالاست و چنانچه ایشان به درخواست های عمومی مردم پاسخی مثبت دهند میزان مشارکت در این انتخابات بسیار افزایش خواهد یافت.

 

به گزارش صبح ما، مدیرمسئول روزنامه کیهان که در سالهای اخیر ید طولایی در بی اعتنایی به بیت شریف امام(ره) داشته است اخیرا در نشستی مطبوعاتی با نمایندگان تعدادی از رسانه های همسو درباره احتمال کاندیداتوری سیدحسن خمینی در انتخابات ریاست جمهوری گفته است:«حضرت امام(ره) حق بسیاری بر گردن ما دارند و افرادی که نوه ایشان را علم کردند، می‌خواهند از جایگاه امام(ره) استفاده کنند.»

 

با اینکه او در این نشست بر لزوم کاندیداتوری سیدابراهیم رئیسی هم تاکید کرده است، اما نکته اینجاست چه شده فردی مانند او با چنین کارنامه ای، نگران جایگاه امام(ره) شده است. دلواپسی وی و جریان فکری نزدیک به او وقتی رنگ و بوی سیاسی و انتخاباتی به خود می گیرد که درباره بسیاری از اهانت هایی که در مقاطع مختلف به بیت شریف حضرت امام شده است، ساکت مانده اند و هربار که نوه ایشان حرفی به زبان رانده با هجمه های بیش و کم این طیف مواجه شده است.

 

پوشیده نیست که آقای شریعتمداری بارها این جمله را تکرار کرده  که «رابطه نسبی با حضرت امام(ره) اگر چه محترم است ولی محترم تر از آن پیروی و تبعیت از امام راحل(ره) است و هر که تابع تر، به حضرت امام(ره) نزدیکتر.» این گفته او همیشه زمینه ساز رسیدن به این نتیجه بوده که خود و اطرافیانش را دلسوزتر از کسانی قلمداد کند که جزو نزدیکترین حلقه اطرافیان حضرت امام تلقی می شوند.

 

در این مسیر نیز تلاش های متعددی صورت گرفته تا سیدحسن خمینی را از ورود به عرصه های مختلف سیاسی و انتخاباتی بازدارند. آخرین نمونه آن انتخابات مجلس خبرگان سال ۹۴ است که در آنجا نیز یکی از دغدغه های اصلی شریعتمداری و حامیان فکری اش عدم ورود ایشان به انتخابات بود. تا جایی که وقتی خبر عدم شرکت یادگار امام در آزمون مجلس خبرگان منتشر شد، مدیر مسئول کیهان آن را ناشی از هوشمندی سیدحسن خمینی در توجه نکردن به درخواست کسانی عنوان کردکه او فتنه گر می خواند و در گامی فراتر از شورای نگهبان درخواست کرد تا راه های دیگر را برای تایید صلاحیت نوه امام(ره) امتحان نکنند و مانع ورود ایشان به انتخابات شوند!

 

حالا نیز شریعتمداری بار دیگر به صحنه آمده تا به زعم خود مانع ورود سیدحسن خمینی به انتخابات شود. این درحالی است که نظرسنجی ها نشان می دهند اقبال یادگار امام در این انتخابات بسیار بالاست و چنانچه ایشان به درخواست های عمومی مردم پاسخی مثبت دهند میزان مشارکت در این انتخابات بسیار افزایش خواهد یافت.

نگرانی از انتخابات پرشور مطابق پیش بینی ها از سوی گروهی از اصولگرایان تندرو در ماه های گذشته رنگ و بوی جدی تری به خود گرفته است و با اینکه مقام رهبری مشارکت بالا را توصیه کرده اند اما انگار عده ای منافع باندی و جناحی خود را در برگزاری یگ انتخابات حداقلی و بی رمق می داند.

 

شاید یکی از دلایل اصلی چنین برداشتی، عدم داشتن پایگاه مردمی لازم برای جریان اصولگرا باشد. به نحوی که هرگاه انتخاباتی حداکثری با کاندیداهای اصلی دو جریان برگزار شده است نتیجه به نفع اصلاح طلبان بوده، از این رو عجیب نیست اگر ببینیم که جریان اقلیت، منافع ملی را قربانی کسب قدرت خود کند و مواضع و اقداماتی در پیش گیرد که اکثریت را از آمدن به پای صندوق های رای پشیمان سازد.

 

در پایان، انتظار بالایی وجود دارد که شخصیت های ملی و تاثیرگذاری همچون سیدمحمد خاتمی و سیدحسن خمینی در چنین شرایطی با فداکاری و گذشت وارد صحنه شوند و عرصه را برای انحصارطلبان و مدعیان انقلابی گری تنگ تر از گذشته کنند. بدون شک عزم ورود این شخصیت ها به عرصه رقابت از یک سو موجب امید در میان جامعه شده و از سوی دیگر برنامه چینی های یک عده قلیل در سیاست را برهم خواهد زد.