دبیرکل مجمع ایثارگران گفت: تعجب اینجاست یک شخصی که چند دوره نمایندگی و حضور در دولت و به‌خصوص آموزش‌وپرورش داشته امروز بیاید پیشنهاد ادغام آموزش‌وپرورش و نفت را بدهد.

 

با تشکیل دولت دهم شاهد بدعتی ناصواب از سوی دولت وقت بودیم که بعدها مضرات و زیان‌های آن بسیار واضح و مشهود در جامعه و کشور بروز و ظهور کرد. بدعتی تحت عنوان ادغام وزارتخانه‌ها؛ چنانکه در این راستا وزارت صنایع و معادن با وزارت بازرگانی ادغام شد، وزارت راه و ترابری با مسکن و شهرسازی و وزارت رفاه، کار و امور اجتماعی و تعاون نیز ادغام شدند. این در شرایطی است که توجیه مسئولان وقت چابک‌سازی دولت بود که در نهایت نیز محقق نشد. اما اخیرا حمیدرضا حاجی‌بابایی؛ رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهاراتی در مورد ادغام وزارتخانه‌ها داشته که با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شده است. جایی‌که وی خیلی جدی صحبت از ادغام وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت نفت کرده تا بدین‌صورت هزینه‌های آموزش‌ و پرورش نیز تامین شود. حال پرسش اینجاست که اساسا این ۲ وزارتخانه به لحاظ کارکردی چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟ و قرار است ادغام این دو وزارتخانه چه مشکلی از مشکلات کشور را حل کند؟ اینکه صرفا وزارت نفت حامی مالی فرهنگیان باشد کفایت خواهد کرد؟ این پرسش‌ها همه یک دال‌محوری دارند و آن هم اینکه برخی نمایندگان یا در مقاطع دیگر مدیران دولتی در یک جایگاه حقوقی نظراتی را بیان می‌کنند که به‌جز دستاویز و دستمایه طنز قرارگرفتن در شبکه‌های اجتماعی آورده و دستاورد دیگری ندارد. البته حاجی‌بابایی در جای دیگری نیز گفته تلاشی برای وزیرشدن نمی‌کند اما اگر از او بخواهند وزیر شود رد نخواهد کرد و اگر این گفته را در کنار دیگر اظهارات قرار دهیم شاید بتوان یک قرابت معنایی و موضوعی پیدا کرد. به‌هرحال به‌نظر می‌رسد نمایندگان مجلس اگر به فکر مسائل مهم‌تری باشند و حل مشکلات اقتصادی را از طریق پاسخگوکردن دولت پیش ببرند موفقیت بیشتری حاصل خواهند کرد.

در این خصوص با «جواد امام»، دبیرکل حزب مجمع ایثارگران اصلاح‌طلب به گفت‌وگو پرداخته ایم که در ادامه می‌خوانید.
برخی اظهارات و رویکردها از سوی برخی افراد نشان‌دهنده عدم فکر رو به جلو و پویاست؛ اساسا نوع اظهارات برخی نمایندگان یا مدیران دولتی که دستاوردی ندارد و بعضا هزینه‌‌ساز هم شده را چطور ارزیابی می‌کنید؟
اظهارات آقای حاج‌بابایی خیلی روشن است و معدل دولت و مجلس را نشان می‌دهد. کسی که دوره‌ای نیز در وزارت آموزش‌وپرورش حضور داشته گویی تشخیص نمی‌دهد که جایگاه آموزش‌وپرورش کجاست و جایگاه یک بنگاه اقتصادی کجاست و فکر می‌کند چالش‌های امر آموزش‌وپرورش و تربیت در این سطح با ادغام یک بنگاه اقتصادی قابل حل است. این بهترین معدل مجلس و دولت است که برای برون‌رفت از مشکلات نظام آموزشی و تربیتی کشور تز داده است. البته پایه تمام مشکلات از آموزش‌وپرورش است و تمام ضعف‌های جامعه ناشی از عدم توفیق و کارآمدی نظام آموزشی ماست. آقای حاجی‌بابایی راهکار دادند که اگر وزارت آموزش‌وپرورش و نفت ادغام شوند تمام مشکلات حل می‌شود. یعنی نه فکر و تجربه و ایده جدیدی می‌خواهد و نه اساسا دنبال این است که مشکل کجاست. قاعدتا امروز ناکارآمدی دولت و مجلس به‌وضوح دیده شده  است.
برخی معتقدند کابینه دولت سیزدهم از آن ابتدا با برخی مشکلات و ناکارآمدی‌ها مواجه بوده و مجلس‌ نیز که امروز از در تقابل و استیضاح وارد شدند در تناقضی آشکار از ابتدا رویکردهای حمایتی و دعوتی نسبت به دولت داشته‌اند و امروز به اینجا رسیدند؛ تحلیل شما از این مساله چگونه است؟
به‌نظر من ناکارآمدی از ابتدا بوده چون نگاه گزینشی در  برخی ارکان ساختار مثل دستگاه اجرایی و مجلس وجود دارد و تا مادامی که تجدیدنظر نشود اگر نخواهیم بپذیریم که نیازمند اصلاح و تغییر هستیم این روند ادامه خواهد داشت. البته برخی پیشنهاد می‌دهند که  بیشترکابینه باید استعفا بدهد. در حالی‌که اگر حتی آقای رئیسی هم استعفا دهد همین دور ادامه پیدا خواهد کرد و قرار نیست اتفاق جدیدی بیفتد لذا تا زمانی‌که اعتماد مردم برنگردد و ما تجدیدنظر نکنیم  با این تغییرات اتفاق رخ نخواهد داد. هر چند که امروز معدل دولت آقای رئیسی پایین‌تر ازدولت آقای احمدی‌نژاد است.
فکر می‌کنید در شرایط حاضر فضا برای بازگشت به مردم و اصلاح قوانین، ساختار و فرآیندها مهیاست؟
شرایط برای این مساله فراهم است اما اراده نیست والا شرایط بهتر از اینکه اکثریت مردم این مهم را مطالبه می‌کنند؟ متاسفانه ناکارآمدی که موجب نارضایتی در جامعه شده ایجاب می‌کند که یک تجدیدنظری صورت بگیرد.
با توجه به انتخابات مجلس در پایان سالجاری اقدامات دولت و مجلس در نوع نگاه مردم چه میزان موثر واقع خواهد شد؟
من معتقدم تاثیر خاصی ندارد و آنقدر مشکلات افزایش پیدا کرده که با یک اقدام سمبلیک نمایشی آن هم به‌خاطر اینکه در سال انتخابات قرار داریم و نمایندگان و چهره‌های سیاسی به‌دنبال جلب رضایب و رای مردم هستند بعید است که مردم نسبت به نمایندگانی که تاکنون نتوانستند شعارهای داده را محقق کنند و از آن کارآیی لاز م برخورد نبودند به این سرعت نظر خود را تغییر دهند.
در دولت‌های نهم و دهم شاهد ادغام چند وزارتخانه بودیم که اکنون بعد از گذشت ۲ دوره بازهم همان جریان فکری اما در جهت معکوس شکل گرفته است؛ اساسا این نوع رویکردها را چگونه می‌توان توجیه کرد؟
من معتقدم که اینها اقدامات غیرکارشناسی بود و برخی وزارتخانه‌ها با حجم گسترده‌ای از ماموریت‌ها ادغام‌شان اشتباه بود و بعضا شاهد بودیم سه وزارتخانه را در یک وزارتخانه ادغام شد. هر چند که در دولت آقای روحانی تلاش شد تفیک صورت بگیرد اما نشد. به هر جهت تفکیک امر درستی است که باید صورت بگیرد، ادغام کار غیرکارشناسی بود که جز هزینه چیزی در بر نداشت.
آیا اظهارات اخیر آقای حاج‌بابایی؛ رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص ادغام وزارت نفت و آموزش‌وپرورش را نیز می‌توان در ردیف اظهار غیرکارشناسی قرار دارد؟
اینکه این اظهارات غیرکارشناسی است مسلم است  تعجب اینجاست یک شخصی که چند دوره نمایندگی و حضور در دولت و به‌خصوص آموزش‌وپرورش داشته امروز بیاید پیشنهاد ادغام آموزش‌وپرورش و نفت را بدهد که در نوع خود بسیار جای تعجب  دارد.

منبع: آرمان ملی