اختصاصی؛

دولت ایالات متحده اهداف مختلفی را دنبال می‌کند. ابهامات زیادی در مورد اینکه اوضاع چگونه می‌شود، وجود دارد.

 

به گزارش گروه بین‌الملل صبح ما به نقل از لس‌آنجلس تایمز، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روز چهارشنبه گزارش داد که گروهی که از سوی چندین ملیت برای مصادره ثروت الیگارش‌های روسی طراحی شده بود، ۳۰ میلیارد دلار دارایی این افراد تحریم شده را در ۱۰۰ روز اول فعالیت مسدود کرده است.
این وزارتخانه اعلام کرد که علاوه بر قایق‌های تفریحی، کشتی‌ها و املاک تجملی توقیف شده، همچنین ۳۰۰ میلیارد دلار از وجوه بانک مرکزی روسیه مسدود شده است.
وزارت خزانه‌داری درباره این گروه ضربتی REPO دررابطه‌با سران، نمایندگان و الیگارش‌های روس اظهار کرد: ما افزایش هزینه روسیه در جنگ با اوکراین را ادامه می‌دهیم.
این برنامه برای تخلیه منابع روسیه طراحی شده است، زیرا «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه به تهاجم خود به اوکراین ادامه می‌دهد، اما مدافعان حقوق مدنی نگرانی‌هایی را در مورد افزایش احتمالی این تهاجم ابراز کرده‌اند.
«جانت یلن»، وزیر خزانه‌داری و ژنرال «مریک گارلند»، دادستان کل ایالات متحده در ماه مارس گروه ضربت REPO را به همراه تعدادی از کشورهای دیگر که برای تحقیق و پیگرد قانونی الیگارش‌ها و سایر افراد متحدی که با پوتین همکاری می‌کنند، تشکیل دادند. کمیسیون اروپا گروه ضربت (ثبت و ضبط) خود را برای همکاری با گروه REPO ایجاد کرده است.
این گروه برای توقیف حساب‌های بانکی، دارایی‌ها و … الیگارش‌ها و متحدان پوتین تلاش کرده است. به‌عنوان‌مثال، اوایل این ماه، ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه «گود نیسانوف»، یکی از ثروتمندترین مردان اروپا، و «الکسی مورداشوف»، یکی از ثروتمندترین میلیاردرهای روسیه، به همراه همسر و دو فرزند بزرگسالش اعلام کرد.
وزارت خزانه‌داری اعلام کرد: اعضای REPO به ردیابی دارایی‌های تحریم شده روسیه ادامه خواهند داد و از تضعیف اقدامات اعضای REPO، جلوگیری خواهند کرد.
با افزایش تحریم‌ها، نگرانی‌های فزاینده‌ای دررابطه‌با توقیف اموال غیر آمریکایی‌ها خارج از کشور، بدون فرایند قضایی و پیامدهای وسیعی که برای این افراد دارد، وجود دارد.
«تام فایرستون»، وکیل دادگستری که کارشناس تحقیقات بین‌المللی برای مراجعین تجاری است، گفت: ممکن است توقیف‌ها عواقبی برای افراد بی‌گناهی داشته باشد که هیچ ربطی به جنگ ندارند، ما باید مراقب باشیم که افراد بی‌گناه را مجازات نکنیم.
فایرستون گفت: ما شاهد گسترش عظیم تحریم‌ها بوده‌ایم. دولت ایالات متحده اهداف مختلفی را دنبال می‌کند. ابهامات زیادی در مورد اینکه اوضاع چگونه می‌شود، وجود دارد.
اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا با لایحه‌هایی از جمله قانون توقیف دارایی‌ها برای بازسازی اوکراین که توسط مجلس نمایندگان تصویب شده است که مصادره دارایی‌های روسیه را برای دولت آسان‌تر می‌کند، مخالفت کرده است.
دولت فدرال اعلام کرد: در این دوران جنگ که باعث ایجاد یک بحران غذایی در سراسر جهان شده است، ما به دنبال به حداکثر رساندن تأثیر تحریم‌ها بر افراد و نهادهای تعیین شده هستیم درعین‌حال در برابر سرازیر شدن تأثیرات آن بر بازارهای جهانی و عرضه مواد غذایی محافظت می‌کنیم.

ترجمه: گلناز سادات غفاری