حزب مجمع ایثارگران با صدور بیانیه ای نسبت به تحولات غزه و فلسطین واکنش نشان داد و خوی ددمنشانه رژیم اشغالگر اسراییل در محاصره غزه و تبدیل آن به زمین سوخته را به شدت محکوم کرد. مجمع ایثارگران در این بیانیه بر ضرورت پایبندی جهان بر استیفای حقوق ملت فلسطین از جمله بازگشت آوارگان به […]

حزب مجمع ایثارگران با صدور بیانیه ای نسبت به تحولات غزه و فلسطین واکنش نشان داد و خوی ددمنشانه رژیم اشغالگر اسراییل در محاصره غزه و تبدیل آن به زمین سوخته را به شدت محکوم کرد.

مجمع ایثارگران در این بیانیه بر ضرورت پایبندی جهان بر استیفای حقوق ملت فلسطین از جمله بازگشت آوارگان به سرزمین مادری و تشکیل دولت مستقل فلسطین تاکید نموده و تعدی و تجاوز به افراد بیگناه خصوصا کودکان و زنان را از هر سو باشد، مغایر با اصول انسانی و ناقض قوانین حاکم بر جنگ از جمله «اعلامیه حمایت از زنان و کودکان در شرایط اضطراری و مناقشه مسلحانه» می‌داند و خواستار مداخله فوری و مسئولانه سازمان ملل و کشورهای جهان برای جلوگیری از کشتار انسان‌های بیگناه، تخریب اماکن مسکونی، حمله به بیمارستانها و مراکز درمانی و انهدام زیرساخت‌های یک ملت است.

متن کامل این بیانیه حزب مجمع ایثارگران درباره تحولات غزه و فلسطین را در ادامه می خوانیم:

بسم الله الرحمن الرحیم

تحولاتی که از یک هفته گذشته و در پی حمله گروه اسلامی حماس به اسراییل  در روز ۷ اکتبر و در پنجاهمین سالگرد جنگ اعراب و اسراییل در سال ۱۹۷۳  در سرزمین های اشغالی و علی‌الخصوص در باریکه غزه در جریان است، نمونه آشکاری از عزم رژیم اشغالگر اسراییل در کشتار زنان و کودکان، تخریب منازل مسکونی، انهدام کامل زیرساخت‌های  سرزمین فلسطین و  نسل‌کشی فلسطینیان است.

۱- وجدان انسانهای عدالتخواه جامعه جهانی کاملا بر این نکته آگاه است که تاریخ طولانی‌ترین منازعه در خاورمیانه به عنوان حساس‌ترین منطقه جهان از روز  ۷ اکتبر ۲۰۲۳ آعاز نمی‌شود و در واقع تحولات  این روز، واکنشی به خشم انباشته ملتی است که ۷۵ سال پیش با تصمیم ظالمانه قدرت‌های بزرگ و جنایت گروه‌های تروریستی «هاگانا و ایرگون» از حق داشتن سرزمین خود محروم شد و جایش را دولت غاصبی به نام اسراییل گرفت؛ جنایتی که تاکنون ادامه دارد.

۲- رفتار سبعانه رژیم اشغالگر اسرائیل علیه مردم فلسطین طی دوران ۷۵ ساله اشغالگری و از جمله در منازعه اخیر به نحو روشنی «نقض آشکار تمامی اصول حقوق بین‌الملل» از جمله نقض ممنوعیت استفاده از زور مندرج در بند ۴ ماده ۲ منشور ملل متحد، «تعهدات عام‌الشمول»، «قواعد آمره»، «اصول عام انسانیت» و «حقوق بشر» است.

۳-طی دوران اشغال سرزمین‌های فلسطین، رژیم غاصب و اشغالگر اسراییل با به سخره گرفتن کلیه مصوبات و قطعنامه‌های بین‌المللی و از جمله مصوبات سازمان ملل متحد، آشکارا «حق تعیین سرنوشت» مردم فلسطین را نقض کرده و مسئول اصلی نقض سایر حقوق مسلم ملت فلسطین از جمله «حق توسعه» و «حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی» سرزمین‌های  تحت اشغال است. این رژیم طی دوران اشغالگری سرزمین فلسطین بسیاری از زیرساخت‌های حیاتی مردم فلسطین را نابود کرده و به طور مرتب و مکرر مرتکب «جنایات جنگی» و «جنایت علیه بشریت» شده است.

۴-مقاومت مردم فلسطین طی دوران طولانی اشغال  از جمله در مخاصمه جاری علیه تجاوزات رژیم صهیونسیتی، مظهر کامل «حق ذاتی بر دفاع مشروع» و  بخشی مهم از موازین حقوقی بین‌المللی و انسانی بویژه ماده ۵۱ منشور سازمان ملل است. دفاع مشروع، قانونی و شجاعانه مردم تحت اشغال فلسطین برخلاف اظهارات و ادعاهای  سران  رژیم اشغالگر و حامیان آن، مستقل و با هدف احیای حقوق انسانی و بازپس‌گیری زمین‌هایی است که به گواهی تاریخ و اسناد غیرقابل‌انکار متعلق به پدران و آباء و اجداد آنهاست. نسبت دادن وابستگی این ملت مظلوم به کشورهای دیگر، ترفندی برای استمرار اشغالگری رژیم اسرائیل و سرپوشی نخ‌نما بر حمایت همه‌جانبه دولت‌های حامی این رژیم اشغالگر است.

۵- منازعاتی که بیش از هفت دهه از آن می گذرد، ریشه در اشغال سرزمین یک ملت دارد و نمی‌توان طرف مظلوم را برای تلاش در جهت استیفای حقوق برحق خود، محکوم دانست و برای رفع اشغال، متوسل به التماس از اشغالگر شد. مضافا اینکه به گواهی تاریخ، نرمش رهبران فلسطین در توافقاتی مانند اسلو، باعث نشد که اسراییل سیاست سرکوب، ترورهای هدفمند، محاصره و نسل‌کشی در فلسطین را کنار بگذارد بلکه  به رغم مخالفت جهانیان و سازمان‌های بین‌المللی، شهرک‌سازی در اراضی اشغالی را توسعه داده است. تاریخ مبارزات ملت‌های جهان طی اعصار و قرون بر این نکته گواهی می‌دهد که اشغالگران هرگز به میل و اراده خود از سرزمین‌های تحت اشغال بیرون نرفته‌اند.

۶- بی‌تفاوتی و بی‌عملی سازمان‌های بین‌المللی و نهادهایی که مسئولیت مستقیم در پایان دادن به اشغال سرزمین‌های دیگران و برقراری صلح و امنیت را به عهده دارند، همواره مشوقی بر ادامه اشغال بوده است. این امر در مورد منازعه دیرپای خاورمیانه با محوریت فلسطین که مخاصمات هفت دهه گذشته و  چندین جنگ ویرانگر در این منطقه را موجب شده، به نحوی غیرقابل‌انکار قابل مشاهده است. به بیان دیگر، بی‌تفاوتی سازمان‌ها و نهادهای مسئول بین‌المللی، رفتار تبعیض‌آمیز دولت‌ها و استاندارد دوگانه قدرت‌های تاثیرگذار جهان در مقابل رژیم آپارتاید اسراییل طی ۷۵ سال گذشته، مشوق اشغالگران در سخره گرفتن قطعنامه‌های سازمان ملل متحد، قواعد آمره بین‌المللی، توسعه تجاوزگرانه شهرکهای یهودی‌نشین در اراضی اشغالی و تشدید جنایات علیه مردم بیگناه فلسطین بوده و مهمترین عامل در  ادامه اشغال و توسعه‌طلبی‌های اسرائیل است.

۷- «حزب مجمع ایثارگران» با اعتقاد راسخ به موارد فوق‌الذکر و محکومیت شدید خوی ددمنشانه رژیم اشغالگر اسراییل در محاصره غزه و تبدیل آن به زمین سوخته، بر ضرورت پایبندی جهان بر استیفای حقوق ملت فلسطین از جمله بازگشت آوارگان به سرزمین مادری و تشکیل دولت مستقل فلسطین تاکید می‌کند و تعدی و تجاوز به افراد بیگناه خصوصا کودکان و زنان را از هر سو باشد، مغایر با اصول انسانی و ناقض قوانین حاکم بر جنگ از جمله «اعلامیه حمایت از زنان و کودکان در شرایط اضطراری و مناقشه مسلحانه» می‌داند و خواستار مداخله فوری و مسئولانه سازمان ملل و کشورهای جهان برای جلوگیری از کشتار انسان‌های بیگناه، تخریب اماکن مسکونی، حمله به بیمارستانها و مراکز درمانی و انهدام زیرساخت‌های یک ملت است.

جامعه جهانی در مقابل محاصره ضدانسانی و مغایر با مقررات بین‌المللی نوار غزه و تبدیل آن به بزرگترین زندان روی کره زمین، قطع آب و برق و علی‌الخصوص وادار کردن ساکنان  آن به ترک خانه و کاشانه، باید موضعی مسئولانه بگیرد و اقدام عاجل نشان دهد.

«مجمع ایثارگران» همچنین بر این اعتقاد است که جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضوی از جامعه جهانی به همراه دیگر کشورهای اسلامی، مسئولیتی انکارناپذیر و همصدا با کشورهای مستقل جهان برای پایان دادن به اشغالگری رژیم اسرائیل  و تشکیل دولت مستقل فلسطینی دارد و در این راستا نباید از هیچ کوشش دیپلماتیکی فروگذار کند. در عین حال باید از توسل به اقداماتی که موجب افزایش تهدید، انزوا و آسیب‌پذیری کشور و ازدیاد آلام مردم شود، پرهیز کند.

از نظر «مجمع ایثارگران» ایده‌ای که رئیس دولت اصلاحات دو دهه قبل در تشریح رویکرد ایران در قبال منازعه دیرپای فلسطین مطرح کرد، راهبردی  مسئولانه و دموکراتیک و متضمن تامین اهداف استراتژیک کشور در قبال بحران خاورمیانه است. در واقع ایده «تعیین آینده کشور فلسطین از طریق مراجعه به رفراندوم با مشارکت همه اهالی بومی سرزمین فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی آن سرزمین»، راهبرد مسئولانه‌ و عادلانه‌ای است که تجربه موفق در پایان دادن به رژیم آپارتاید و احقاق حقوق ساکنان  بومی آفریقای جنوبی را همراه خود دارد.