اختصاصی؛

هرچند اتفاق روز گذشته می تواند با انگیزه های دیگری رخ داده باشد و یا حتی در سطح یک دعوای شخصی قابل رسیدگی باشد، اما این واقعیت که استفاده از هر وسیله ای باید متناسب با نوع کارایی حرفه ای آن باشد، قابل کتمان نیست.

 

به گزارش صبح ما، سرپرست اورژانس استان تهران اخیرا گفته که دیروز در حالی که یکی از کارشناسان اورژانس مشغول پارک آمبولانس بوده، پسر جوانی با بهانه‌هایی نظیر اینکه چرا آمبولانس بدون پلاک است و اینجا چه‌کار داری، با کارشناس درگیری فیزیکی پیدا می‌کند و ابروی او را زخمی می‌کند.

با اینکه آقای سرپرست در ادامه، دلیل به تاخیر افتادن پلاک گذاری آمبولانس ها را عمر بالای آنها و مرتبط با زمان خریدشان اعلام می کند، اما به نظر می رسد که به هر دلیلی، تمایل ندارد به علت اصلی رخ دادن حوادثی نظیر اتفاق دیروز اشاره کند.

اما اگر بخواهیم دقیق تر نگاه کنیم، آنچه روز گذشته اتفاق افتاد، نمی تواند بی ارتباط با اخباری باشد که در ایام اعتراضات، به ویژه اعتراضات پس از مرگ مهسا منتشر می شدند. برای نمونه، برخی کلیپ ها و ادعاها در اعتراضات، این شائبه را تقویت کرد که گویا دارد بهره برداری های دیگری، فراتر از آنچه امداد و نجات خوانده می شود، از آمبولانس ها صورت می گیرد.

از این رو، با بیشتر شدن تصاویر منتشر شده که برخی آمبولانس های درون شهر را مملو از مامور و یا حتی جوانان بازداشتی نشان می داد، بدبینی ها نسبت به کارایی این خودروی امدادی افزایش یافت.

در همین رابطه، یک راننده آمبولانس که نخواست نامش فاش شود، اسفند ماه سال گذشته در گلایه ای معنادار گفت: «تا پیش از اعتراضات اخیر، هرگاه صدای آژیر را روشن می کردیم، بلافاصله ماشین های مقابل، لاین عبوری را برای ما باز می کردند تا مبادا از سرعت انتقال بیمار به بیمارستان کاسته شود، اما با انتشار برخی اخبار مبنی بر استفاده ماموران از آمبولانس ها، علاوه بر کاهش همکاری شهروندان با ما، ممانعت ها و مزاحمت های کاری مان نیز به شدت افزایش یافته است.»

او همچنین به بدبینی گروهی از شهروندان به رانندگان آمبولانس ها نیز اشاره کرد و گفت: «دست کم بخشی از مردم گمان می کنند که ما ماموران سرکوب آنها هستیم که در پوشش راننده آمبولانس به میانشان آمده ایم، در حالی که چنین نیست و ما تنها می خواهیم به وظیفه امدادرسانی خود عمل کنیم.»

هرچند اتفاق روز گذشته می تواند با انگیزه های دیگری رخ داده باشد و یا حتی در سطح یک دعوای شخصی قابل رسیدگی باشد، اما این واقعیت که استفاده از هر وسیله ای باید متناسب با نوع کارایی حرفه ای آن باشد، قابل کتمان نیست. از این رو، وقتی حرف و حدیث ها درباره بهره برداری های غیر اصولی از وسایل امدادی و یا حتی ماشین های حمل شیر بعضی کارخانه ها، افزایش می یابد، بسیار سخت است که بتوان اعتماد عمومی را بدون پرداخت هزینه ای بالا بازگرداند. موضوعی که شاید ناشی از بی درایتی آشکار متولیانی باشد که در هر بحبوبه و بحرانی، بحران دیگری می تراشند و معضل تازه ای خلق می کنند.