اختصاصی؛

آسوشیتدپرس گزارش داد که پیام و قدرت اردوغان با کنترل شدید او بر رسانه‌ها تقویت می‌شود. به گفته ایلهان تاشی، یکی از اعضای دیده‌بان رادیو و تلویزیون ترکیه، تلویزیون دولتی تی آر تی از اول‌آوریل تاکنون بیش از ۴۸ ساعت زمان پخش را به اردوغان اختصاص داده است، در حالی که تنها ۳۲ دقیقه به قلیچداراوغلو اختصاص داده شده است.

 

به گزارش گروه بین‌الملل صبح ما به نقل از فاکس نیوز، دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در روز یکشنبه برگزار می‌شود و دو دیدگاه رقابتی برای این کشور مهم عضو ناتو بر روابط بین آنکارا و واشنگتن تأثیر می‌گذارد.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، مرد قدرتمند کنونی، که به خاطر اسلام سیاسی پوپولیستی خود شناخته می‌شود، در مقابل رقیب حزب جمهوری خلق سوسیال دمکراتیک خود، «کمال قلیچداراوغلو» قرار می‌گیرد.
قلیچداراوغلو از حزب عمدتاً سکولار بنیانگذار جمهوری ترکیه، «مصطفی کمال آتاتورک»، و یک کارمند سابق دولتی که عینک به چشم دارد، است.
ترک‌ها صدمین سال تأسیس ترکیه مدرن را امسال جشن می‌گیرند و شعار معروف آتاتورک، \”صلح در وطن، صلح در جهان\” همچنان هدفی دست نیافتنی برای ملتی با اکثریت مسلمان است که در اروپا و خاورمیانه واقع شده است.
تورم کلان، اقتصاد ترکیه را فراگرفته است و ترک‌ها هنوز در حال بهبودی پس از زلزله ویرانگری هستند که در اوایل سال ۲۰۲۳ رخ داد و بیش از ۵۰ هزار نفر کشته بر جای گذاشت.
اپوزیسیون دولت، اردوغان را به سستی و بی‌کفایتی در واکنش به امداد و نجات به زلزله زدگان متهم می‌کنند.

اما منتقدان استدلال می‌کنند که قلیچداراوغلو بیگانه هراسی را به انتخابات پرهیجان تزریق کرده است که بیش از ۳ میلیون پناهجوی سوری را به کشور ویران شده خود از جنگ اخراج خواهد کرد.
قلیچداراوغلو اخیراً بیان کرد: من در اینجا اعلام می‌کنم که پس از انتخاب به عنوان رئیس جمهور، همه پناهندگان را به خانه‌های خود می‌فرستم.
سیاست خارجی ترکیه درگیر اشغال شمال سوریه و حملات مکرر علیه نیرو‌های کردی است که با ایالات متحده برای سرنگونی داعش جنگیدند است. کنگره آمریکا فروش جنگنده‌های اف-۱۶ به ترکیه را تا زمانی که اردوغان عضویت سوئد و فنلاند در ناتو را تأیید نکند، مسدود کرده است. ترکیه اخیراً برای ورود فنلاند چراغ سبز نشان داده است، اما پذیرش سوئد در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
حامیان ناتو استدلال می‌کنند که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی به رهبری ایالات متحده یک ائتلاف نظامی مهم در تلاش برای متوقف کردن جینگوئیسم ولادیمیر پوتین در اروپا است.
ترکیه از سوئد می‌خواهد تا گروه‌های اپوزیسیون کرد و مخالفان را در این کشور شمال اروپا که به گفته آن بخشی از سازمان تروریستی نام‌گذاری شده ترکیه، حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) هستند، سرکوب کند.
اوایل این هفته پولیتیکو گزارش داد که «جان کربی»، سخنگوی شورای امنیت ملی گفت که از هیچ گونه تضمینی در مورد تغییر پس از انتخابات کنگره در مورد مجوز فروش ۴۰ فروند F-۱۶ به آنکارا آگاهی ندارد. قرارداد نظامی F-۱۶ بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار ارزش دارد.
رسانه‌های ترکیه‌ای حامی اردوغان تفسیر خود را به اظهارات کربی اضافه کردند و مدعی شدند که وی گفته است: موضع رئیس جمهور تغییر نکرده است. ما همچنان می‌خواهیم در این مورد پیش برویم. توصیه ما این است که شاید با دفتر سناتور باب منندز صحبت کنیم یا مردمی که در کپیتال هیل هستند تا در مورد انتظاراتشان صحبت کنند.
«سونر چاگاپتای»، مدیر برنامه تحقیقاتی ترکیه در مؤسسه واشنگتن، به فاکس نیوز گفت: بزرگترین تأثیر انتخابات بر روابط ایالات متحده و ترکیه تداوم است. شاید اردوغان پیروز شود، به نظر می‌رسد که این امر ممکن است به این دلیل که در نظرسنجی‌ها پیشتاز است و همچنین دارای مزایایی، از جمله کنترل تقریباً کامل رسانه‌ها که به او اجازه می‌دهد هر نوع روایتی را که دوست دارد بنویسد.
آسوشیتدپرس گزارش داد که پیام و قدرت اردوغان با کنترل شدید او بر رسانه‌ها تقویت می‌شود. به گفته ایلهان تاشی، یکی از اعضای دیده‌بان رادیو و تلویزیون ترکیه، تلویزیون دولتی تی آر تی از اول‌آوریل تاکنون بیش از ۴۸ ساعت زمان پخش را به اردوغان اختصاص داده است، در حالی که تنها ۳۲ دقیقه به قلیچداراوغلو اختصاص داده شده است.
چاگاپتای افزود: به عنوان مثال، تمام کشور روی این موضوع که او چگونه ترکیه را به یک قدرت صنعتی-نظامی بزرگ تبدیل کرده است متمرکز شده است و هیچ بحثی درباره زلزله، مشکلات اقتصادی یا نقض حقوق بشر وجود ندارد. برای ایالات متحده، اردوغان در سال‌های اخیر سیاست خارجی معامله‌گرایانه را در پیش گرفته است و ایالات متحده به آن پاسخ داده است.
چاگاپتای گفت: حاشیه پیروزی اردوغان احتمالاً واکنش اردوغان به ایالات متحده را تعیین خواهد کرد.
این کارشناس ترکیه‌ای ادامه داد که اگر اردوغان با تفاوت اندکی پیروز شود، او بیشتر به پوتین برای جریان‌های مالی پیش از انتخابات متکی خواهد بود.

او خاطرنشان کرد: پیروزی سخت اردوغان ممکن است به این معنی باشد که او به پیوستن سوئد به ناتو رای نخواهد داد. چاگاپتای تصور می‌کند که قابل قبول‌ترین سناریو جایی است که اردوغان تعادل بین پوتین و بایدن را حفظ کند.
در اوایل ماه مه، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده به فاکس نیوز گفت: ترکیه متحد و شریک دیرینه ایالات متحده است. ما به همکاری با دولت انتخاب شده توسط مردم ترکیه برای تعمیق همکاری حول اولویت‌های مشترک ادامه خواهیم داد.
غانم نصیبه، کارشناس اخوان المسلمین و بنیانگذار Cornerstone Global Associates مستقر در لندن، به فاکس نیوز گفت: اردوغان ثابت کرده است که به طور کامل با ناتو همسو نیست. اردوغان برای کشوری با چنین اهمیت استراتژیک برای ایالات متحده نشان داده است که متحد واقعی آمریکا نیست.
اردوغان با پوتین تماس گرفته و معاملاتی را انجام داده است که مغایر با منافع غرب است. او از نظر منطقه‌ای از افراط گرایان اسلامی حمایت کرده است. و در حالی که فشار آمریکا و غرب او را مجبور کرده است نزدیکی خود را با افراط گرایان کاهش دهد، اما همچنان یک تهدید استراتژیک است.
اوزای بولوت، تحلیلگر سیاسی ترکیه و پژوهشگر پروژه فیلوس، گفت: سال‌هاست که دولت ترکیه مانعی در برابر مبارزه دولت ایالات متحده علیه داعش بوده است.
ترکیه یکی از اعضای ناتو و نامزد اتحادیه اروپا است. اما انتخاب‌های سیاست خارجی این کشور با ارزش‌ها و اصول کشور‌ها یا نهاد‌های غربی همخوانی ندارد. و اقدامات سیاست خارجی دولت اردوغان همچنان در تضاد با ارزش‌ها و اهداف ایالات متحده در منطقه خواهد بود.
ترجمه: گلناز سادات غفاری