اختصاصی؛

انتظار می‌رود حزب راست‌گرای او «لیکود» همچنان به‌عنوان بزرگ‌ترین حزب در پارلمان حضور داشته باشد.

 

به گزارش گروه بین‌الملل صبح ما به نقل از رویترز، اسرائیلی‌ها روز سه‌شنبه برای پنجمین بار در کمتر از چهار سال گذشته رأی‌گیری را آغاز کردند و بنیامین نتانیاهو، رهبر سابق این کشور خواستار بازگشت به قدرت شد.

این در حالی است که باسابقه‌ترین نخست‌وزیر اسرائیل به اتهام فساد در حال محاکمه است. اما انتظار می‌رود حزب راست‌گرای او «لیکود» همچنان به‌عنوان بزرگ‌ترین حزب در پارلمان حضور داشته باشد.
امنیت و افزایش قیمت‌ها در صدر فهرست نگرانی‌های رأی‌دهندگان قرار دارد.
رقابت اصلی میان دو ائتلاف به رهبری یائیر لاپید نخست‌وزیر فعلی و فعال سیاسی میانه‌رو و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر سابق و راست میانه است.
لاپید پس از رأی دادن در محله لوکس تل‌آویو که در آن زندگی می‌کند، گفت: این انتخابات بین آینده و گذشته است. پس امروز بیرون بروید و برای آینده فرزندانمان، برای آینده رأی دهید.
اما یک مقام قدرتمند جدید به این صحنه وارد شده است و تهدید می‌کند که همه چیز را متزلزل خواهد کرد. «ایتامار بن گویر»، سیاستمدار پیشرو راست افراطی، در نظرسنجی‌ها حضور یافته است و اگر افراطی‌های صهیونیست که او رهبری می‌کند به پیروزی نتانیاهو کمک کنند، به دنبال موضع سخت‌تری علیه فلسطینی‌ها خواهد بود.
بن گویر پس از اینکه رأی خود را در کرانه باختری محل زندگی خود به صندوق انداخت، قول داد که رأی دادن به حزب او یک «دولت کاملاً راست‌گرا» با نتانیاهو به‌عنوان نخست‌وزیر ایجاد می‌کند.
نتانیاهو ۷۳ساله که به اتهام کلاهبرداری، نقض اعتماد و دریافت رشوه محاکمه می‌شود به دلیل ستایش فرقه‌وار پیروانش، درخواست‌های مخالفانش برای کناره‌گیری را رد کرده است.
پس از تجمیع آرا، احزاب نزدیک به سه ماه فرصت دارند تا دولت تشکیل دهند. اگر آنها نتوانند دولت تشکیل دهند، اسرائیل با ششمین انتخابات خود از سال ۲۰۱۹ مواجه خواهد شد.
پارلمان اسرائیل ۱۲۰ کرسی دارد و کسب حداقل ۶۱ کرسی برای تشکیل دولت جدید نیاز است. معمولاً هیچ حزبی نمی‌تواند به‌تنهایی این تعداد کرسی را کسب کند و به همین دلیل، بعد از برگزاری انتخابات، احزاب با هم ائتلاف می‌کنند تا بتوانند اکثریت کرسی‌های پارلمان را به دست بیاورند.